szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb rendkívüli EU csúcsot hív össze lengyel javaslatra a menekültválság miatt az Európai Unió, ezt megelőzően tárgyalt Angela Merkellel német kancellárral osztrák kollégája, Werner Faymann. Faymann kiemelte a humanitárius segítségnyújtás és az ellenőrzések összehangolásának fontosságát, valamint szerinte egyértelművé kell tenni, hogy kik ne reménykedjenek menedékstátuszban.

Keddi egyeztetésüket követően közös sajtótájékoztatót tartott Angela Merkel német és Werner Fraymann osztrák kancellár, megelőlegezve a jövő heti menekültügyi EU-csúcsot. A Nobel-békedíjjal kitüntette Európai Uniónak kötelessége segítenie az elesetteket – mondta Faymann, jelezve, hogy az államok nem dughatják homokba a fejüket, míg a válság lassan megoldja önmagát. Bejelentette, hogy segíteni kívánják a jövőben a menekültek származási és tranzitországait is, emelett kiemelte, hogy egyértelművé kell tenni azok számára, akiknek nincs joguk menekültkérelemre, hogy kár reménykedniük.

Az osztrák kancellár megköszönte Németországnak, hogy nem zárták le teljesen a határaikat, ugyanis Ausztrában minden menekültszállás megtelt. Szerinte fontos, hogy közösen oldják meg a problémát az országok, ennek felismerése elengedhetetlen.

MTI / EPA / Wolfgang Kumm

Angela Merkel menekültügyi "hotspot" állomások felállítását szorgalmazta Olaszországban és Görögországban, hogy a bevándorlók  EU-ba érkezésekor egyből regisztráljanak mindenkit, és megkezdődhessen minden lehetséges eljárás. Merkel csatlakozott Donald Tusk lengyel miniszterelnök javaslatához, hogy jövő héten egy újabb EU-csúcson vitassák meg a menekültválság kérdéseit – a hétfő tárgyalások eredmény nélkül zárultak, a következő csúcson nem esik szó róla a belügyminiszterek távollétében.

Merkel szerint a korábbi kijelentéseik a menekültek nagy számú befogadásáról nem voltak túlzóak, a menekültek számának drasztikus emelkedése jelentette a problémát – korábban jelezték a német hatóságok, hogy szálláshelyet tudnak biztosítani, a nagy létszámú határátlépés miatt jelentkezett túlterhelés. "Nagyon őszintén mondom: ha most még bocsánatot is kellene kérnünk azért, mert barátságos arcot mutatunk egy vészhelyzetben, akkor ez nem az én országom" – reagált az MTI tudósítása szerint a német kancellár.

A németek pontosan szeretnék tudni, hogy ki érkezik hozzájuk, a regisztrációjuk a legfontosabb – hangsúlyozta a német kancellár. Ezt követően dönthetnek a német tartományok közötti felosztásról, de véleménye szerint a menekültek nem válogathatnak, ugyanis minden EU-tagállam emberi jogi körülményei kielégítőek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!