szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megtört egy 40 éves trend Spanyolországban, a megszorítások, korrupció, munkanélküliség után megjelentek az új pártok: egy új baloldali és liberális formáció. A történelmi pártok 30 százalékkal visszaestek.

Áttörés történ a spanyol politikai életben, amely ugyanakkor rengeteg kérdőjelet hagyott maga után. "Íme itt a várva várt, és sokak által kívánt pluralitás, most pedig mindenki arról beszél, hogy milyen bonyolult lett mindenki" idéz a Guardian egy véleményt, amely összefoglalja a történteket.

A választás eredménye 90%-os feldolgozottságnál:

Spanyol Néppárt (PP) 122 mandátum (a szavazatok 28.6%-a)

Szocialisták (PSOE) 91 (22.2%)

Podemos 69 (20.5%)

Ciudadanos 40 (13.8%)

Más pártok 28 (12,2%)

Vereséggel felérő győzelem ez a konzervatív Spanyol Néppártnak, ugyanakkor Rajoy lehet az első olyan miniszterelnöke Európának, akit újraválasztanak a megszorító politika képviselete után.

AFP / Cesar Manso

30 százalékkal kevesebb szavazatot kaptak a régi pártok, amelyeknek összesített támogatása épphogy túllépi az 50 százalékot - ez korábban sosem csökkent 70 százalék alá. Ilyesmi történt Görögországban is, ahol végül az a Sziriza alakított kormányt, akit szintén egy máa generációhoz tartozó politikus, Alekszisz Cíprász vezetett.

A lényegében Franco halála óta kétosztatú spanyol politika rendszer véget ért, a konzervatívok és a szocialisták rossz kormányzása, politikai hibái, korrupciója, a gazdasági válság, a fiatalok körében kiugró munkanélküliség két erős új politikai szereplőt is éltere hívott, a Podemost és a Cuidadanost, az előbbi radikális baloldali, az utóbbi pedig liberális. A kormányzás immáron csak koalícióban képzelhető el, de az is lehet, hogy előrehozott választások lesznek nemsokára.

Amit a választás hátteréről tudni érdemes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!