Legalább nyolc embert köröznek a párizsi és a brüsszeli merényletek óta

Legalább nyolc embert köröznek európai biztonsági szervek a Párizsban és Brüsszelben elkövetett merényletek óta; az illetőket azzal gyanúsítják, hogy a támadásokat végrehajtó terrorsejtek tagjai vagy segítői - adta hírül vasárnap a Welt am Sonntag című német hetilap.

  • hvg.hu hvg.hu
Legalább nyolc embert köröznek a párizsi és a brüsszeli merényletek óta

A többnyire francia és belga állampolgárságú iszlamisták vagy Szíriában tartózkodnak, vagy valahol Európában bujkálnak - írta a lap biztonsági forrásokra hivatkozva. A november 13-i párizsi merényletsorozatban 130 ember vesztette életét, a múlt kedden Brüsszelben végrehajtott robbantásoknak 31 halálos áldozatuk volt. A körözött szélsőségesek a párizsi vérengzés feltételezett legfőbb szervezőjének, Abdelhamid Abaaoudnak, és a merényletek másik kulcsfigurájának, a múlt héten Belgiumban elfogott Salah Abdelslamnak a kontaktszemélyei közé tartoztak.

Abdelhamid Abaaoud
MTI/EPA/Dabiq

Az Iszlám Állam terrorszervezet európai sejtjeinek belga és francia nyomozók szerint az algériai Mohamed Belkaid volt a feje, akit két hete lőttek agyon Brüsszelben egy rendőri akcióban. A párizsi terrorcsoportokat feltehetően Belkaid és az egyik brüsszeli merénylő, Najim Laachraoui irányították Belgiumból telefonon keresztül. A két terrorista a belga főügyészség szerint tavaly ősszel Magyarországon keresztül érkezett vissza Szíriából Belgiumba. A szélsőségeseket Magyarországról az elfogott Salah Abdeslam szállította egy bérelt autóval.

A vasárnapi hírek szerint a terrortámadásokra már 2015 nyarán figyelmeztette a hatóságokat két, Franciaországban kihallgatott dzsihadista. A szélsőségeseket eszerint Szíriában képezte ki az Iszlám Állam mielőtt visszatértek volna Franciaországba. A francia belbiztonsági szolgálat, a DGSI által folytatott kihallgatásukon Európában végrehajtandó nagyszabású merényletekről beszéltek. "Ott (Szíriában) van egy valóságos gyár, amelynek célja, hogy lecsapjanak Franciaországra vagy Európára" - mondta egyikük.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?