szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatalmi térképet állított össze a politico.com az európai politikában aktív államok vezetőiről és brüsszeli nagyköveteikről. Orbán Viktor bivalyerős, a magyar nagykövet viszont a lap szerint szinte mindig mindent utoljára tud meg a kormányától. Angela Merkel mindent üt, az albánok zárják a sort.

Érdekes megközelítésű térképet és táblázatot közölt az amerikai híroldal. Egy koordináta-rendszerben ábrázoltak európai államokat és Törökországot, az apropó pedig az elmúlt időszakban – elsősorban a menekültkrízis miatt – megszaporodott magasszintű találkozók és az azokon folyó hatalmi harcok ábrázolása volt. Az egyik faktor az volt, mennyire erős az adott állam vezetése. A másik pedig az, mennyire képes az ország érdekeit érvényre juttatni a Brüsszelben székelő nagykövetük. Az államok vezetőinél számított, hogy mennyire stabil a kormányzat, mennyire sikerül az állam- vagy kormányfőnek alakítania a politikai agendát, vagy mennyire következetesen követik a maguk által kijelölt stratégiát (itt Magyarországot külön meg is említik példaként a következetességre). A nagyköveteknél pedig annak megfelelően kerültek be a rendszerbe, hogy mennyire képes a nagykövet szövetségeket kötni, vagy érdekközösséget kialakítani más országok külképviseleteivel, mennyire tapasztalt diplomata és mennyire gyorsan értesülnek a saját kormányaik döntéseiről (itt Magyarország a legrosszabb minősítést kapta).

Hatalmi viszonyok Európában
politico.com

Angela Merkel német kancellár például megkérdőjelezhetetlenül a legerősebb vezető Európában, Németország képviselete pedig szintén az élmezőnybe tartozik. A legerősebb diplomata a francia Pierres Sellal, a mindig minden fontos döntésből kihagyott nagykövet pedig az albán Suela Janina. A szomszédos országok szintén elég rosszul szerepelnek a mezőnyben. Románia és Horvátország minden téren gyengének számítanak, Szerbia is csak az erősebb kormányzattal tud elszakadni. Szlovákia már majdnem az origóban áll, a csehek politikai vezetése pedig már átlóg a pozitív mezőbe, brüsszeli nagykövetük azonban harmatgyenge. Várhelyi Olivér magyar nagykövet ugyan nála jobban áll, már pozitív megítélés alá esik, ugyanakkor visszahúzza, hogy az elképesztően erős kormányzati irányítás szinte mindig neki szól utoljára a kollégái közül a meghozott döntésekről.

A honlap egy térképet is közöl, amin már az államok hatalmi viszonyait ábrázolják.

 

A legsötétkékebb szereplők a legerősebbek, míg minél világosabb egy szereplő, annál kevesebb beleszólása van Európa jövőjébe. Németország itt is osztályelső és Magyarország is az élbolyban van (6.), szomszédai közül a legjobb érdekkijárónak számít. A sort itt is Albánia zárja, a menekültkrízis által sújtott Macedóniával kéz a kézben.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!