szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Törökország nem hajlandó megváltoztatni a terrorizmus elleni törvényét, annak ellenére, hogy ez lenne az egyik feltétele az uniós vízumkényszer egyik eltörlésének – derült ki a török elnök pénteki tévébeszédéből. Recep Tayyip Erdogan úgy fogalmazott az EU-val kapcsolatban: bocsánat, de mi járjuk a saját utunkat, és ti is járjátok a sajátotokat.

A török kormány évek óta szeretné elérni az uniós vízumkényszer eltörlését, ezért a migrációs válságot rendezni hivatott megállapodás egyik feltételéül is szabta a vízumkényszer eltörlését. Ahmet Davutoglu távozó török kormányfő nemrég azt mondta: ha június végéig nem törlik el országával szemben a schengeni vízumkényszert, Törökország nem fogja tartani magát a migrációs megállapodásban foglaltakhoz.

Szerdán Frans Timmermans alelnök jelentette be, hogy az Európai Bizottság javasolta a Törökországgal szemben alkalmazott schengeni vízumkényszer feltételes eltörlésére. A bizottság azzal a feltétellel tette meg a javaslatát, hogy a törökök sürgősen teljesítik a vízumliberalizációs akcióterv előírásait. Emellett csak azok utazhatnának be vízum nélkül az EU-ba, akiknek biometrikus azonosításra alkalmas útlevelük van.

Ahmet Davutoglu török miniszterelnök másnap, vagyis csütörtökön jelentette be Ankarában, hogy nem indul a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja elnöki tisztségéért a párt május 22-i rendkívüli kongresszusán. A párt alapszabálya szerint Davutoglu nem lehet miniszterelnök sem, ha nem ő a párt elnöke.

Ahmet Davutoglu
MTI / EPA

Pénteken több török lap a két hét múlva leköszönő Ahmet Davutoglut búcsúztatta, és belengették: ez már annak előszele, hogy a jövőben az elnök gyakorolja majd a végrehajtó hatalmat. Hírek szerint Davutoglu nem támogatta a török elnöki hatalom erősítését, Erdogan viszont azzal érvelt, hogy a tervezett alkotmányos változtatásokkal nemzeti szükségletet elégítenének ki.

Erdogan török elnök pénteken mondott tévébeszédet Isztambulban, és jelezte: hiába szerepel a vízumkényszer eltörlésének feltételei között a terrorizmusellenes törvényük felülvizsgálata, valamint annak összehangolása az EU normáival, nem hajlandóak erre. Ezt azzal indokolta, hogy számtalan terrorfenyegetést kap Törökország, és itt megemlítette az Iszlám Államot, valamint a kurd lázadókat.

Jogvédők ugyanakkor úgy vélik, hogy a török terrorellenes szabályozást valójában ellenzékiek, a rendszert kritizáló újságírók és az országot elhagyó tudósok ellen használják fel – emlékeztet a BBC.

Egyelőre nem tudni, hogy Erdogan pénteki üzenete érinti-e a menekültek cseréjéről szóló török–EU-megállapodást.

Más források szerint Erdogan pénteken sürgette, hogy minél hamarabb rendezzenek népszavazást az elnöki rendszer bevezetéséről. Azt mondta: az elnök hatáskörét kiterjesztő rendszer erősebbé és stabilabbá tenné Törökországot. Hangsúlyozta, hogy egy új alkotmányra és az elnöki rendszerre sürgősen szükség van, állítólag nem az ő személyes céljait szolgálják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!