Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Kiküldött tudósítónk szerint Londonban már annyira átpolitizálódtak a hétköznapok, hogy a magánemberek is inkább egészoldalas politikai hirdetésekre költenek, ahelyett, hogy a közösségi oldalakon osztanák az észt. Szétfeszíti az országot a döntés súlya, a magyarok közben inkább pubba mennek, hogy egy pint mellett megnézzék az esti magyar-portugált.

"Please remain in your seats until the signs are on" (Kérjük maradjanak a helyükön, amíg a jelzés világít) - alig 3 perce az Egyesült Királyság területén, és már erről a félmondatról is a maradás (remain)/távozás (leave) jut az ember eszébe, vagyis a holnapi népszavazás a Brexitről vagy a Brimainről. Az ember akaratlanul ugyanerre gondol, mikor kihasználva a talán múló alkalmat az EU-s útlevelek ellenőrzése felé veszi az irányt, ahol jóval rövidebb a sor.

Antidemokratikus Európa

A lutoni reptérről beözönlő tömeget a vonatüléseken otthagyott ingyenes Metro magazin fogadja a Munkáspárt óriási maradás melletti kampányhirdetésével a címlapon és a hátoldalon is. Ennél azonban szofisztikáltabb tartalommal találkozunk az ötödik oldalon, ahol a két kampány két fő arca, David Cameron miniszterelnök (Remain) és Boris Johnson, London volt polgármestere (Leave) fej-fej melletti vallomása győzködi az olvasót arról, hová húzza az X-et a holnapi "történelmi" pillanatban.

hvg.hu

Mig Cameron a világ egyik legnagyobb közös piacának számtalan előnyét sorolja fel és a terrorizmus elleni közös fellépés hatékonyságáról ír, addig Johnson antidemokratikusnak titulálja az Európai Uniót és az annak haszontalanul befizetett gigászi pénz visszaszerzését jelöli ki a távozás utáni legfőbb célnak.

Komment helyett egészoldalas hirdetésben adta fel a véleményét

Kattintson a nagyobb képért!
hvg.hu

Az újságban feltűnik még egy hirdetés a 35. oldalon: "A saját zsebemből fizettem (a hirdetést), mert eleggem van abból a sok hülyeségből, amit a bevándorlásról összehordanak"

- áll a megrendelő, egy bizonyos Laurence Taylor markáns véleménye az Egyesült Királyságba érkező bevándorlók számáról szóló diagram alatt. "Szavazz a maradásra vagy a távozásra, nekem mindegy, csak ne félelemből szavazz" - jegyzi a megrendelő, aki még szmájlikat is csempészett a szövegbe. A másik sarokban azért hozzáteszi, hogy a szabad piac megőrzése a szabad munkaerőáramlást is jelenti, tehát ha az Egyesült Királyság nem akar megszabadulni az exportjának 40 százalékát felvevő uniós piacoktól, akkor... "és itt most megállok. Csak biztosra akarok menni, hogy megérte a pénzt (a hirdetés)"

Az eredmény meglephet, a brit időjárás soha

hvg.hu

A BBC-n megállás nélkül zajlik az esélylatolgatás és felváltva szólalnak meg a fent említett politikusokon kívül más, a kampányban résztvevő szereplők, például Nigel Farage, az euroszkeptikus UKIP vezetője is. Az időjárás-jelentés lélegzetvételnyi szünettel kecsegtetne, de a műsorvezető gyorsan rákérdez a csatorna meteorológusánál, vajon a rossz idő befolyásolhatja-e a holnapi választói részévételt. "Ez nálunk nagyon ritkán fordul elő George" - hangzik el a szavazással ellentétben sok meglepetést nem tartogató angol időjárásra utaló válasz.

Holnap este 22 óráig adhatják majd le a voksaikat a brit állampolgárok és a legalább 15 éve Nagy-Britanniában élő és a választási nyilvántartásban szereplő ír és nemzetközösségi állampolgárok (indiaiak, pakisztániak, ausztrálok, stb.), de több millió bevándorló (csak Londonban 3 millió), illetve Nagy-Britanniában lakó kívülállóként figyeli majd az eseményeket. Közülük a magyarok pedig addig is a ma esti magyar-portugál mérkőzésre koncentrálnak majd, Londonban például közös meccsnézésekkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!