szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három sebesült még mindig életveszélyben van Münchenben

A pénteki müncheni lövöldözésben tízen sebesültek meg súlyosan, négy embert ápolnak lőtt sebbel. Hárman még mindig életveszélyben vannak  - közölte a bajor tartományi bűnügyi hivatal. A friss adatok szerint összesen 35 ember sérült meg, de többen nem a helyszínen - a München északi részén fekvő Olympia bevásárlóközpontnál -, hanem a belvárosban kitört pánikban.

A politikai vita az eset tanulságairól máris elkezdődött. Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter, a jobbközép CDU politikusa és Sigmar Gabriel alkancellár, a szociáldemokraták (SPD) elnöke egyaránt a fegyvertartás szabályainak felülvizsgálatára helyezte a hangsúlyt. De Maiziere egy korábbi nyilatkozatában kiemelte, hogy a münchenihez hasonló vérengzésekben az interneten elérhető erőszakos videóknak és az erőszakos számítógépes játékoknak is szerepük van. Erről beszélt egy vasárnapi interjúban a CDU/CSU pártszövetség parlamenti (Bundestag-) frakcióvezetője, Volker Kauder is, aki szerint "az internet szabadsága nem abszolút érték", és határt kell szabni mindennek, ami erőszakra ösztönöz. A politikus a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban elviselhetetlennek nevezte, hogy még mindig elérhető az interneten a hétfői würzburgi baltás támadás elkövetőjének videója. Hozzátette, hogy meg kell vizsgálni a belső nézőpontú - a játékteret a játékos szemszögéből ábrázoló - erőszakos számítógépes játékok szabályozását is.

Várhatóan a német hadsereg, a Bundeswehr belföldi bevetésének alkotmányos szabályozása is vitatéma lesz a würzburgi és a müncheni vérengzés után. Joachim Herrmann bajor belügyminiszter egy interjúban - amely Würzburg után, de még München előtt készült - azt mondta, lehetőséget kell adni a rendőrségnek arra, hogy terrorveszély esetén segítséget kérjen a Bundeswehrtől. A CSU-s politikus érthetetlennek nevezte, hogy a nemzeti hadsereg jól kiképzett katonáit nem lehet bevetni belföldön rendkívüli helyzetekben, holott ez más európai országokban teljesen természetes. A történelmi okokból adódó korlátozás idejétmúlt, "nem a weimari köztársaságban vagyunk, demokráciánk teljes mértékben stabil" - mondta a bajor belügyminiszter.

A CDU/CSU régóta sürgeti a korlátozás lazítását alkotmánymódosítással, az SPD ezt ellenzi. A koalíciós pártok a közelmúltban abban állapodtak meg, hogy nincs szükség az alaptörvény módosítására, mert a mostani szabályozás keretei között is be lehet vetni  katonákat rendkívüli helyzetekben, a biztonsági szervek felügyelete alatt. Egy katonai rendészeti egységet készenlétbe is helyeztek péntek este, mert sokáig nem lehetett tudni, hogy terrortámadás történt-e Münchenben .

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!