Brexit: szavazott a parlament, de ez még mindig nem a végső döntés

Támogatja a brit kormányzat időtervét a Brexitre a parlament.

  • hvg.hu hvg.hu
Brexit: szavazott a parlament, de ez még mindig nem a végső döntés

Azt, hogy az unióból való kilépéshez szükséges 50. cikkelyt legkésőbb jövő március végéig aktiválja az ország, 461 képviselő – köztük 23 munkáspárti – szavazta meg, 89-en voksoltak ellene.

A képviselők arról a munkáspárti javaslatról is határoztak, hogy a parlament vizsgálja meg alaposan a kormányzatnak a kilépés módjáról szóló terveit.

November elején a londoni felsőbíróság döntött arról, hogy a kormány nem jogosult a parlament jóváhagyása nélkül elindítani a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséhez vezető folyamatot. Ezt a döntést a kormány megtámadta, a kérdés a legfelsőbb bíróságra került.

A testület harmadik napja vizsgálja a kérdést, és várhatóan januárban hoz határozatot.

A mostani szavazás után sem válik feleslegessé a legfelsőbb bíróság döntése, hiszen a parlament szerdán csak az időtervre adta áldását. Ha a januári ítélet a kormányzat ellen szól, vagyis Theresa May kormányfő és miniszterei nem határozhatnak önállóan az 50. cikkely aktiválásáról, akkor a parlament még megteheti, hogy a kilépésre, annak részleteire vonatkozó javaslatukat elutasítja.

A voksolás eredménye azonban azt mindenképpen megmutatta, hogy az egyes képviselők mit gondolnak a Brexitről szóló júniusi népszavazásról, mennyire tisztelik választóik akaratát, akiknek többsége kifejezte: el akarja hagyni az Európai Uniót.

A skótok és az északírek is beleszólást kérnek

A skót kormány jogi főtanácsadója, a skót főügyész tisztségét is ellátó James Wolffe szerdán, a legfelsőbb bíróság harmadik ülésnapján kijelentette: Skócia álláspontja szerint a brit kormánynak nemcsak a londoni, hanem a skót parlamenttel is konzultálnia kell az 50. cikkely aktiválása előtt.

Wolffe érvelése szerint ugyanis Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból jelentősen módosítja a skót parlament törvényhozási, illetve a skót kormány törvénytervezet-alkotási hatásköreit is, és így komoly mértékben átalakítja az Egyesült Királyság alkotmányos berendezkedését. 

Emellett Észak-Írország is jelezte, hogy álláspontja szerint törvényhozásának rá kell bólintania a szakításra, mielőtt az megvalósulna.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.