Tetszett a cikk?

A török külügyminiszter szerint "az Európai Uniónak meg kell adnia vízummentességet, amelyet népünk megérdemel".

Törökország felülvizsgálhatja, vagy akár fel is függesztheti az EU-török menekültügyi megállapodást, ha az unió nem ad pozitív választ a vízumliberalizáció ügyében – mondta Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter pénteken, az elnöki rendszer bevezetéséről döntő április 16-ai török népszavazás előtt.

Az állami hírtelevíziónak adott nyilatkozatában a miniszter kifejtette, hogy az EU felé irányuló menekülthullám feltartóztatását célzó egyezmény és a török állampolgárok schengeni vízummentessége egy megállapodáscsomag részét képezik.

"Ha negatív választ kapunk az EU-tól, úgy jogunk van felülvizsgálni, vagy felfüggeszteni ezeket az alkukat" – állította Cavusoglu, aki szerint "az Európai Uniónak meg kell adnia vízummentességet, amelyet népünk megérdemel".

Az alkotmánymódosítás kérdéséről április 16-án tartanak népszavazást Törökországban, a kampány alatt azonban erősen megromlottak Törökország kapcsolatai az Európai Unióval. Törökország már korábban is a menekültügyi egyezmény felmondásával fenyegetett.

A török-uniós egyezmény értelmében Ankarának 72 kritériumnak kellett volna eleget tennie a vízumliberalizáció elnyeréséhez. Törökország a feltételek túlnyomó többségét teljesítette, de a legfőbb kritériumot, a Brüsszel szerint túl tágan értelmezett török törvény enyhítését kizárta. A jogszabály nemcsak a merénylőket és a terrorszervezetek tagjait, hanem azok közvetett támogatóit is bünteti. Recep Tayyip Erdogan török elnök április elején úgy fogalmazott, hogy Törökországnak már nincs szüksége az Európai Unió kritériumaira, Ankarának saját kritériumai vannak, elég neki a maga demokráciája.

Törökország ugyanakkor pénteken megerősítette készségét a menekültügyi együttműködésre Bulgáriával.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!