szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Korábbi tervei ellenére nem vesz rész az ENSZ-közgyűlés ülésszakán a jövő héten Aung Szan Szú Kji mianmari vezető – jelentette be szerdán egy kormányszóvivő. Egyre hevesebb bírálatok érik a buddhista többségű délkelet-ázsiai országot a rohingya muszlim kisebbség elleni erőszakos cselekmények miatt.

Mintegy 350 ezer rohingya menekült el Mianmarból az elmúlt három hétben a szomszédos Bangladesbe, miután a hadsereg tisztogatási műveletbe kezdett, hogy megtorolja a rohingya muszlim szélsőségesek támadásait rendőrőrsök és egy katonai laktanya ellen az északnyugat-mianmari Arakánban. A rajtaütések után fegyveres összecsapások törtek ki.

Az elnöki hivatal szóvivője szerdán közölte, Aung Szan Szú Kji kihagyja az ENSZ-közgyűlés ülésszakát, hogy belpolitikai biztonsági kérdésekkel foglalkozzon. Hozzátette, hogy Htin Kiav mianmari államfőt kórházban kezelik, így a világszervezet munkájában az alelnök, Henry Van Ti Hjü vesz majd részt.

Az emberi jogok védelmében folytatott tevékenységéért 1991-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett Aung Szan Szú Kji jelenleg állami tanácsadóként gyakorlatilag a miniszterelnöki hatásköröket tartja a kezében.

A szóvivő úgy fogalmazott, hogy elsősorban az Arakán szövetségi államban elkövetett terrorista támadások miatt nem vehet részt a közgyűlésen Aung Szan Szú Kji.

"Az állami tanácsadó arra összpontosít, hogy lecsendesítse az ott kialakult helyzetet". A második ok, hogy egyesek lázadásokat szítanak számos területen. "Arra törekszünk, hogy gondoskodjunk a biztonságról sok más helyen" – mondta. A harmadik ok, hogy készülő terrortámadásokról hallani, és "megpróbálunk felkészülni ezekre a helyzetekre" – tette hozzá.

A rohingyák a világ egyik legüldözöttebb kisebbségének számítanak. A kilencven százalékban buddhista többségű Mianmarban a rohingyákat Bangladesből származó illegális, hontalan bevándorlóknak tekintik, bár közülük sokaknak már a felmenőik is Mianmarban éltek.

Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa hétfőn a világszervezet Emberi Jogi Tanácsának genfi ülésén azt mondta, számos jelentés és műholdfelvétel tanúskodik arról, hogy a biztonsági erők és a helyi milíciák rohingya falvakat égettek fel, de önkényes gyilkosságokról és a menekülő civilek lövetéséről is érkeztek beszámolók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!