„Minél több probléma van az EU-ban, annál több a minket is fenyegető kockázat” – mondta Putyin az ORF osztrák televíziónak adott nyilatkozatában. A politikus egyben igyekezett csökkenteni a szélsőjobboldali osztrák tömörülés, a Szabadságpárt (FPÖ) és az Oroszországot kormányzó Egységes Oroszország (Jer) közötti kapcsolatok jelentőségét. Az FPŐ-t sokan túlzott Moszkva-pártisággal vádolják, ám a párt, amely együttműködési megállapodást is kötött a JeR-rel, azt állítja, nem kap pénzt Oroszországtól.
Az FPÖ több fontos miniszteri posztot is kapott az új kormányban, s a párt hangsúlyozza, támogatja az Oroszország elleni EU-s szankciók feloldását. A büntetőintézkedéseket az után vezették be, hogy Oroszország 2014-ben magához csatolta az Ukrajnához tatozó Krím félszigetet, s segítséget nyújtott a kelet-ukrajnai oroszpárti szakadároknak is.
Ausztria – ellentétben a legtöbb EU-s tagállammal, köztük Magyarországgal is – nem utasított ki orosz diplomatákat az után, hogy London Moszkvát vádolta meg az egykori orosz—brit kettősügynök Szergej Szkripal elleni márciusi merényletkísérlet végrehajtásával.