szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány nappal az után, hogy Sahra Wagenknecht, a Die Linke (Baloldaliak) nevű németországi párt egyik vezetője bejelentette, új baloldali mozgalmat hoz létre, több tízezren jelentették be, támogatják a szervezetet. Az Aufstehen (Felkelés, talpra állás) mozgalom vezetője a neoliberalizmus meghaladását, a gazdasági bevándorlás leállítását ígéri, és biztonsági szövetségre lépne Moszkvával.

Wagenknecht szerint az Aufstehen célja, hogy egy táborba gyűjtse a baloldali szavazókat, s ezzel nyomást gyakoroljanak a politikusokra, hogy azok koalícióra lépjenek egymással, és baloldali kormányt hozzanak létre. A másik cél pedig az, hogy visszacsábítsák azokat a szavazókat, akik az utóbbi években átálltak a bevándorlás ellenes jobboldali populista párt, az Alternatíva Németországért (AfD) oldalára.  „A mozgalom arról szól, hogy van-e bátorságunk kilépni a neoliberális fősodorból, hogy a többség érdekeit szolgáló szociális politikára térjünk át. Nem elkerülhetetlen a nagyvállalatok által gerjesztett globalizáció, a jóléti állam szétesése, illetve az egymást követő háború kitörése. Van más út is, s vissza akarjuk adni az embereknek a reményt, hogy másképpen is lehet politizálni” – idézte Wagenknechtet a DW német hírportál.
A színfalak mögött Wagenknecht már jó ideje együttműködik több baloldali filozófussal és íróval, s állítólag a német bevándorlás politikát már jó ideje bíráló író, Bernd Stegemann hatására kezdte el cikkekben bírálni a politikai korrektség gyakorlatát. Wagenknecht és Stegemann a napokban közös cikket jelentetett meg a Nordwest-Zeitungban, s itt olyan realista bevándorlási politikát sürgettek, amely a populista bevándorlás ellenesség és a mindenkit befogadó nézetek között, valahol félútion található. Azt is hangsúlyozták, hogy a Németországban észlelhető menekültellenesség mögött sokszor olyan düh áll, amelyet nem a bevándorlók gerjesztenek. „A rövid távú szerződések alapján dolgozó, nagyon alacsony nyugdíjat kapó emberek, akiknek gyermekei nem juthatnak megfelelő oktatáshoz, mert szétesőben van az állami iskolarendszer, és nincs elég tanár, inkább azokra mérgesek, akik fölöttük állnak. Az a célunk, hogy ezek az emberek ismét hallathassák a hangjukat” – írták.
Bár Wagenknecht azt is hangsúlyozta, hogy a mozgalomba bármelyik baloldali párt tagja beléphet, a hagyományos pártok – így a Die Linke vezetői is – ellenzik a mozgalom létrehozását, mert attól tartanak, hogy Wagenknecht további megosztottságot hoz a szűkülő baloldali választói rétegekben.
Úgy tűnik ugyanakkor, a választók körében, népszerű a populista baloldali hang: néhány nappal az után, hogy beindult az Aufstehen internetes oldala, 50 ezren támogatták a szervezetet, s a DW szerint a német szavazók egyharmada nyilatkozta egy közvélemény-kutatásban, elképzelhetőnek tartja, hogy az Aufstehenre voksoljon, ha a mozgalom párttá alakul.   A Die Linke voksolói között elsöprő volt a támogatás: a megkéredzettek 87 százaléka mondta azt, hogy szavazatával is támogatná Wagenknechtet.
A politikus már korábban is kavart hullámokat nyilatkozataival: tavaly – miután Donald Trump amerikai elnök elavultnak nevezte a NATO-t – kijelentette: „Én is mondom már évek óta, hogy súlyos gondok vannak az észak-atlanti szövetséggel. Meg kellene védenünk egy csomó országot, de ezen országok közül több nem fizet annyit, mint amennyit kellene, s ez nagyon nem tisztességes az USA-val szemben”. Megvolt a megoldási javaslata is: oszlassák fel s NATO-t és hozzanak létre kollektív biztonsági rendszert Oroszországgal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!