szerző:
Diseri Dóra
Tetszett a cikk?

Szimpátiatüntetést tartottak a berlini magyarok is. A Mercedes Benz Aréna előtt gyűltek össze, hogy azoknak a német óriáscégeknek is üzenjek, akik - szerintük - befektetéseikkel csak támogatják az Orbán-rendszert.

“Jól nézzétek meg a Spree másik oldalát, az egykori Nyugat-Berlint, mert sok-sok évvel ezelőtt Magyarország még arra vágyott, hogy odatartozzon. És mi lett belőle?” - mondta a berlini tüntetés egyik szónoka, Gordos István. A tüntetők a berlini fal leghosszabb épen maradt darabjánál, a turisták által is szívesen látogatott East Side Gallery-nél gyűltek össze. Ezen a helyen a Berlint átszelő Spree folyó választotta el egymástól az egykori Nyugat- és Kelet-Berlint.

Az eseményre mintegy 50 Németországban élő magyar jött el a téli mínuszok ellenére is. A demonstráció Facebookon, a

“Hazajöttünk túlórázni”

nevet viselő, civilek által alapított Facebook-csoportban szerveződött. A szervezők azt mondták, a helyszínválasztásnak kettős üzenete volt: egyrészt arra szerették volna felhívni a figyelmet az egykori berlini fal helyén, hogy Magyarország még mindig a Nyugat és a Kelet közötti válaszúton áll, és el kéne dönteni, hogy hová akar tartozni, a demokratikus értékek vallók vagy az autokratikus rendszerek közé. Másrészt a faldarab azon pontját választották, ahol a Mercedes Benz Aréna is áll, a Mercedes pedig az egyik legnagyobb német befektető Magyarországon, amely - a tüntetés szónokai szerint - óriási hasznot húz Orbán Viktor illiberális rendszeréből.

“Veletek vagyunk és köszönjük”- írta transzparensére Kis Yasmina, Berlinben élő magyar, aki hozzátette: “A múltkori berlini szimpátiatüntetés után annyi köszönetnyilvánítást kaptunk vadidegen emberektől, hogy fontosnak tartottam újra kifejezni a hálámat a Magyarországon utcára vonulóknak,

akik otthon, helyettünk is helyt állnak”.

Az eseményre német fiatalok is eljöttek, ők Manfred Webert, a Európai Néppárt német elnökét vonták felelősségre a transzparensükön. “Még hány piros vonalat kell ahhoz átlépnie Orbán Viktornak, hogy Manfred Weber és az Európai Néppárt konzekvensebben vonja felelősségre a magyar kormányt?” - kérdezte az egyik német résztvevő, Daniel Palm, aki szerint a német sajtónak is jobban oda kellene figyelnie a magyar eseményekre, és nem a szőnyeg alá söpörni azokat.

Diseri Dóra

A berlini és a magyarországi tüntetésekkel egyidőben Münchenben és Stuttgartban is tüntettek Németországban élő magyarok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!