Bocsánatot kért az Európai Parlament elnöke, amiért védelmébe vette Mussolinit

Antonio Tajani szerdán egy olasz rádióinterjújában azt mondta Mussoliniről: "Nem vagyok fasiszta, soha nem voltam fasiszta, nem osztom a politikai nézeteit sem, de legyünk őszinték, utakat, hidakat, sportlétesítményeket épített, termővé tette Olaszország számos részét."

  • MTI MTI
Bocsánatot kért az Európai Parlament elnöke, amiért védelmébe vette Mussolinit

Bocsánatot kért Benito Mussolini olasz fasiszta diktátorral kapcsolatos megjegyzései miatt csütörtökön az Európai Parlament (EP) elnöke, miután kijelentései miatt több képviselő a lemondását követelte.

Az interjúban Tajani "rendkívül súlyos, elfogadhatatlan hibákat" is megemlített a Duce kapcsán, például az ellenzék betiltását, a faji törvényeket és a háborúba lépést, s leszögezte, "általánosságban véve nem tartja pozitívnak a kormányzását, azonban tett jó dolgokat az infrastruktúra terén".

Csütörtöki közleményében az Európai Parlament néppárti elnöke bocsánatot kért, és kijelentette, mindig "meggyőződéses antifasiszta volt, teljes szívből", és nem mentegetni próbált egy antidemokratikus és totalitárius rezsimet.

"Mélységesen elszomorít, hogy személyes és politikai múltam ellenére néhányan azt hiszik, hogy elnéző lennék a fasizmussal szemben" – írta.

"Mindig is azt hangoztattam, hogy Mussolini és a fasizmus jelentette a 20. század legsötétebb korszakát. Mint azt nagy meggyőződéssel mondtam októberben, Európa, amely a fasizmus legyőzésére épült, a legerősebb védőbástya az önkényuralom minden formája ellen" – magyarázta Tajani.

Sokan felháborodtak a történteken. Udo Bullmann, az EP szociáldemokrata frakcióvezetője például "gyors tisztázást" sürgetett, a zöldpárti képviselőcsoport pedig elfogadhatatlannak nevezte a kijelentéseket.

"Lehet, hogy Mussolini több mint 430 ezer ember haláláért felelős, de nézd ezeket az utakat és hidakat!" – ironizált Lynn Boylan ír képviselő a Twitteren.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.