Kiszélesítik Németországban a holokauszt-kárpótlást

Az eddigi gyakorlat szerint a németországi holokauszttúlélőknek megítélt kárpótlás kifizetését azonnal beszüntették, amikor a jogosult személy elhunyt, s emiatt az özvegyek sokszor jövedelem nélkül maradtak. A német kormány most beleegyezett a kifizetések meghosszabbításába.

  • hvg.hu hvg.hu
Kiszélesítik Németországban a holokauszt-kárpótlást

A holokauszttúlélők anyagi követeléseit összefogó New York-i szervezet, a Zsidó Anyagi Követelések Németország Ellen közlése szerint Berlin beleegyezett abba, hogy a jövőben a túlélő elhalálozása után még kilenc hónapig kaphat kárpótlást az érintett özvegy.

A DW német hírportál szerint a döntés mintegy 30 ezer emberre vonatkozik, s 14 olyan özvegy lehet, akik esetében a döntés visszamenőleges hatállyal lép életbe. „Ez a plusz kilenc hónap lehetővé teszi, hogy az érintett család kitalálja, miként pótolhatja a kárpótlási összeg kiesését” – idézte Greg Schneidert, a szervezet főtárgyalóját, a DW.

1952 óta a német állam több mint 80 milliárd dollárt fizetett ki a holokauszttúlélőknek.

A német kormány abba is beleegyezett, hogy befizet abba az alapba, amelyből a zsidókat a második világháború idején mentő nem zsidók kapnak támogatást. Schneider szerint már csak 297 ilyen személy maradt, s többségük nehéz anyagi körülmények között él.

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.