szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A demokrata párti elnökjelöltségre pályázó Joe Biden volt amerikai alelnök személyesen 900 ezer dollárt kapott Ukrajnában lobbitevékenységségéért, míg az Ukrajnában működő Burisma gázipari cég több képviselője – köztük Joe Biden fia, Hunter Biden – összesen 16,5 millió dollárt kapott – jelentette be szerdán Kijevben Anton Derkacs parlamenti képviselő, aki megmutatta a kifizetéseket igazoló dokumentumokat is.

Biden nyert, Trump még küzd - amerikai elnökválasztás 2020
November 3-án elnökválasztást tartottak az Amerikai Egyesült Államokban. A republikánus Donald Trump és demokrata kihívója, Joe Biden közti verseny több államban nagyon szoros volt, így végül csak november 7-én derült ki: Joe Biden lesz az USA 46. elnöke. Kövesse az elhúzódó elnökválasztás fejleményeit és lehetséges következményeit a hvg.hu-n.
Friss cikkek a témában

A 900 ezer dollárt a Burisma az amerikai források szerint Bidenhez köthető Rosemont Seneca Partners nevű cégnek utalta, s a pénzt Biden hivatalosan tanaácsadásért kapta.

Derkacs, aki hangsúlyozta, hogy az általa bemutatott számlákat már korábban vizsgálták az ukrajnai bűnüldöző hivatalok, hozzátette: Biden valóban aktív szerepet játszott abban, hogy Ukarjnában leállították a volt környezetvédelmi miniszter, Nyikolaj Zlocsevszkij elleni bűnvádi eljárást. Zlocsevszkij a Burisma elnöke és fő tulajdonosa volt. Hunter Biden mellett Aleksander Kwasniewski volt lengyel államfő is a kedvezményezettek között szerepelt. Derkacs szerint az ukrán illetékesek, köztük a korrupcióellenes hivatal vezeti rendszeresen elküldték az amerikai nagykövetségre, hogy a hivatal éppen milyen ügyet vizsgál.

“Biden ötödik kijevi útja, 2015 decemberében azt a célt szolgálta, hogy elintézze a Burisma-ügyet vizsgáló főügyész, Viktor Sokin leváltását. A nyomásgyakorlás eszköze egy egymilliárd dolláros amerikai hitelgarancia volt, amelyet Kijev csak a főügyész távozása után kaphatott meg” – mondta a parlamenti képviselő. Sokin leváltását 2016 április 3-án jelentették be, az USA képviselői pedig két hónappal később írták alá a hitelgaranciáról szóló megállapodást. “Ezt ki kell vizsgálni, s van is olyan szerv, amely erre hivatott, mégpedig az amerikai igazságügyi minisztérium. Amennyiben az ukrán főügyész elküldi a dokumentumokat az amerikai minisztériumnak, eleget tett feladatának” – magyarázta Derkacs.

Szerinte ez érdekében áll Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek is, akit júliusban Donald Trump nyomásgyakorlással akart rávenni, hogy Kijev újítsa fel a Biden-család tagjai elleni eljárást. “Nyilvánosan ki kell vizsgálni a nemzetközi korrupciós ügyet” – magyarázta Derkacs.

A parlamenti képviselő azt is bejelentette, hogy hamarosan további dokumentumokat is nyilvánosságra hoz a közösségi oldalakon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!