Tetszett a cikk?

Az uniós oltóanyag-beszerzés már 900 millió dózisnál tart, Magyarország ötmillióra jelentkezett be korábban.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Még több koronavírus elleni oltóanyagot rendelt Brüsszel: ezúttal a jelenleg legígéretesebbnek tűnő brit AstraZeneca brit gyógyszeripari csoporttal kötött megállapodást 400 millió adag vakcináról.

Az Oxfordi Egyetemen fejlesztett oltóanyag a WHO táblázata szerint jelenleg már a klinikai tesztek harmadik fázisában tart, azaz több tízezer emberen próbálják ki hatékonyságát és biztonságát. (Az Európai Bizottság közleményében ezzel ellentétben egyelőre csak a második fázis megkezdéséről írnak.)

Az Európai Bizottság arról állapodott meg a gyártóval, hogy ha a vakcina hatásos a Covid–19 ellen, 300 milliót vásárol belőle a tagállamok nevében, és fenntartja a lehetőséget, hogy még további 100 milliót vásároljon. Brüsszel tervei szerint az oltóanyagból szegényebb országoknak és más európai államoknak is jutna.

Ahogy korábban megírtuk, a világon hatalmas versenyfutás kezdődött a még fejlesztés alatt álló oltóanyagok beszerzéséért. Az Európai Bizottság június 17-én jelentette be saját oltóanyag-stratégiája részleteit. Ennek lényege, hogy a tagállamok nevében előzetes piaci kötelezettségvállalásokat tesz a nyílt közbeszerzési pályázaton kiválasztott oltóanyaggyártóknak. Emellett a gyártók kezdeti költségeinek egy részét is átvállalja, ehhez a 2,7 milliárd eurós vészhelyzeti költségvetés áll rendelkezésére. (Ha ez nem elég, akkor az Európai Beruházási Bank is nyújthat kölcsönt.)

A stratégia részeként a Bizottság július 31-én 300 millió adag vakcinára szerződött a Sanofi-GSK gyógyszergyártóval, augusztus 13-án pedig 200 milliót rendelt a Johnson&Johnson cégtől.

A rendelésekből Magyarországnak is jut, Orbán Viktor augusztus 7-ei rádióinterjújában mondta el, hogy a kormány 5 millió adag vakcinára jelentkezett be az Európai Uniónál.

Vlagyimir Putyin kedden jelentette be, hogy elkészült az oroszok által fejlesztett koronavírus-vakcina, két héten belül pedig az egészségügyi dolgozókat már oltani is fogják vele. A bejelentést sokan kétkedve fogadták, mert a Szputnyik V névre keresztelt oltóanyagot azelőtt törzskönyvezték, hogy egyáltalán elkezdték volna a tesztelés legfontosabb, harmadik fázisát.

(Címlapképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Így juthat Brüsszel segítségével ötmillió adag koronavírus-vakcinához Magyarország

A Sanofi francia gyógyszergyártónál kötött le 300 millió adag koronavírus elleni vakcinát az Európai Bizottság, ebből juthat az Orbán Viktor által említett 5 millió Magyarországnak. A tervek szerint az oltóanyagot szeptemberben kezdik tesztelni, a cég becslése szerint jövő nyáron hozhatják forgalomba. A stratégiával Brüsszel komoly kockázatot vállalt: a gyártók költségeinek egy részét is állja, cserébe jogot kap a vásárlásra, ám kérdés, hogy valóban a Sanofi vakcinája lesz-e a befutó.

Serdült Viktória Itthon

Az orosz kutatók felrúgták a szabályokat, amivel hatalmas rizikót vállaltak

Kizárt, hogy Magyarországra is érkezzen az orosz Covid-19 elleni oltóanyagból, hiszen a vakcinát nem törzskönyvezték az Európai Unióban és a tudósok is csak annyit tudnak róla, amennyit a sajtóban olvasnak. A Szputnyik-V-tel azonban nem ez a legnagyobb baj: az oroszok az elsőség érdekében egész egyszerűen kihagyták a klinikai tesztek harmadik, egyben legfontosabb fázisát, amivel hatalmas rizikót vállalnak. Jakab Ferenc, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője a hvg.hu-nak úgy fogalmazott: az oroszok a vakcina előállításánál egy régóta bevett módszert alkalmaztak, de azt, hogy működik-e, csak a történelem és az idő dönti majd el.