Indiában az elmúlt 24 órában 349 691-gyel emelkedett az esetek száma, ami már a negyedik egymást követő napon jelent rekordot, és a delhi kórházak és az ország kórházai elküldik a betegeket, miután elfogyott az orvosi oxigén és az ágyak - írja a Reuters.
"Bizakodóak voltunk, a lelkünk felfokozott volt, miután sikeresen kezeltük az első hullámot, de ez a vihar megrázta a nemzetet" - mondta Narendra Modi kormányfő egy rádióbeszédben.
Modi kormányát bírálatok érték, miszerint nem volt résen, megengedte a nagy vallási és politikai összejöveteleket, amikor Indiában napi 10 ezer alá zuhantak az esetek, és nem tervezte meg az egészségügyi rendszerek kiépítését.
A kórházak és az orvosok közleményeket adtak ki arról, hogy nem tudtak megbirkózni a betegek rohamával. Az emberek hordágyakat és oxigénpalackokat rendeztek a kórházak előtt, miközben kétségbeesetten könyörögtek a hatóságoknak, hogy fogadják be a betegeket - jelentették a Reuters fotósai. "Minden nap ugyanez a helyzet, két órára marad az oxigén, csak biztosítékokat kapunk a hatóságoktól" - mondta egy orvos a televízióban.
A Delhi külvárosában lévő Ghaziabad város egyik szikh temploma előtt az utca egy kórház sürgősségi osztályához hasonlított: tele volt olyan autókkal, amelyek COVID-19 betegeket szállítottak. A betegek levegőért kapkodtak, miközben kézben tartott oxigénpalackokra voltak rákötve.
Arvind Kejriwal, Delhi főminisztere egy héttel meghosszabbította a hétfőn lejáró zárlatot a fővárosban, hogy megpróbálja megfékezni a vírus terjedését, amely négypercenként egy ember halálát okozza.
Indiában a fertőzések száma 16,96 millió, a halálesetek száma pedig 192 311, miután az éjszaka folyamán 2767-en haltak meg - derült ki az egészségügyi minisztérium adataiból. Csak az elmúlt hónapban a napi esetek száma nyolcszorosára, a halálozásoké pedig tízszeresére emelkedett. Egészségügyi szakértők szerint a halálesetek száma valószínűleg jóval magasabb.
Az 1,3 milliárd lakosú ország humanitárius katasztrófa szélén áll - figyelmeztetett Ashish Jha, a Brown Egyetem Közegészségügyi Iskolájának dékánja a Washington Postban szombaton megjelent véleménycikkében.
Az Egyesült Államokat bírálatok érték Indiában az oltóanyagok nyersanyagainak a védelmi termelési törvényen keresztül bevezetett exportellenőrzése és a kapcsolódó februári exportembargó miatt. Az indiai Szérum Intézet (SII), a világ legnagyobb vakcinagyártója ebben a hónapban sürgette Joe Biden amerikai elnököt, hogy oldja fel a nyersanyagok amerikai exportjára vonatkozó embargót, amely károsítja az AstraZeneca oltások gyártását. Mások, mint például Raja Krishnamoorthi amerikai kongresszusi képviselő, sürgette a Biden-kormányzatot, hogy adjon ki fel nem használt vakcinákat Indiának.