szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több millió dollárért vásárolhatják meg kormányok a Pegasus kémprogramot, de az NSO megszakítja az együttműködést azokkal a kormányokkal, amelyek a szoftvert újságírók, ellenzékiek és emberjogi aktivisták ellen használják – mondta Hulio Shalev, az NSO nevű biztonsági cég egyik alapítója a globális botrány kitörése után két nappal egy izraeli rádióműsorban.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Először reagált az NSO egyik alapítója a Pegasus kémprogramot fejlesztő céget ért vádakra a 103Fm izraeli rádió reggeli műsorában kedden. “A felület, amit mi biztosítunk, terrorcselekményeket hiúsít meg és életeket ment, ezt kéne megérteni, de sajnos ez nem kerül be a hírekbe” - mondta Shalev Hulio alapító Ben Caspit és Winon Magal reggeli műsorában. Shalev szerint az elmúlt években csak Európában több tízezer ember életét mentették meg terrorcselekmények meghiúsításával, volt, hogy mindössze pár perccel a támadás végrehajtása előtt. Az alapító továbbra is állítja, hogy a Forbidden Stories által vizsgált, 50 ezer nevet tartalmazó listához semmi köze a cégnek: “nem létezik listánk célszemélyekről”.

Amikor a műsorvezetők megkérdezték a szolgáltatást megvásárló államokról, Shalev állította, hogy céges alapvetés, hogy nagyon elővigyázatosak az eladásokat illetően. “Már a cég megalapítását követő első héten lefektettük az NSO-alkotmányát, ha úgy tetszik. Ebben szerepel, hogy csak és kizárólag kormányoknak értékesítjük a programot, se szervezetek, se természetes személyek nem juthatnak hozzá. A második döntésünk pedig arról szólt, hogy nem adjuk el bármelyik kormánynak, mert rengeteg ország kormánya nem érdemli meg, hogy ilyen eszközhöz jusson” – mondta.

Shalev szerint 11 év alatt 45 ország kormányával kötöttek üzletet, 90 ország esetében viszont elálltak az értékesítéstől. “Azt hiszem ez sokatmondó, már csak azért is, mert a konkurenseink üzleti modellje arra épül, hogy ott jelenjenek meg, ahol mi nem üzletelünk” – tette hozzá. Az alapító amatőrnek nevezte a számos nemzetközi híroldal közreműködésével készült oknyomozó riportból készült anyagot. Bár először azt mondta, nem akarja áldozatként feltüntetni magát, de mikor a műsorvezetők arról kérdezték, hogy mit szól az Amazon felhőszolgáltatója által letiltott NSO-hoz köthető fiókokhoz, akkor azt válaszolta, olyan méretű médiahadjárat zajlik ellenük, amely ellen küzdeni olyan, mintha egy vödör vízzel kellene eloltani a tomboló tüzet. Egyben ígéretet tett, hogy lépéseket fognak tenni rágalmazás miatt.

Járókelő az NSO központje előtt Herzliyában, Tel-Aviv közelében
AFP

Amikor a műsorvezetők megkérdezték, hogy tud-e Shalev olyan esetről, amikor rossz kezekbe került az általuk kifejlesztett kiberfegyver, mondjuk a Hasogdzsi-gyilkosság esetében, akkor a cégvezető visszatért a cég korábbi magyarázatához, mely szerint az NSO termékét nem használták a meggyilkolt szaúdi író családjának és barátainak megfigyeléséhez. Hozzátette azt is, hogy más fegyverekkel ellentétben az ő programjuk ellenőrzésére az eladás után is van lehetőségük. “Volt már rá példa korábban, hogy egyes országok újságírók, emberjogi aktivisták, ellenzékiek megfigyelésére használták a termékünket. Mikor ez kiderült, számukra felfüggesztettük a program további használatát” – fejtette ki.

Shalev az árakról annyit mondott, egy-egy kormány több millió dollárért juthat hozzá a programhoz. Az NSO-nál az alapító szerint 850 “kiváló tudású” ember dolgozik. A programot nem ő fejlesztette ki: “10 éve még azt is nehezen értettem, hogyan működik egy számítógép” – mondta. A cégalapításhoz az vezette, hogy korábban mobiltelefonok távszervizelésével foglalkozott, vagyis anélkül javították a készülékek hibáit, hogy azokat el kellett volna vinni a szolgáltatóhoz. Arra a kérdésre, hogy tiszta-e a lelkiismerete, Shalev úgy válaszolt: "Remekül alszom éjszaka, ez a zaj körülöttünk csak tovább motivál".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!