szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Családja szerint a szövetségi biztonsági szolgálat tisztjét azért lőtte le a szélsőjobboldali támadó, mert a Facebookon radikalizálódott.

Beperelte a Facebookot a szövetségi biztonsági erők egyik tisztjének a nővére. A férfit egy bírósági épület őrzése közben lőtték agyon, a George Floyddal kapcsolatos tiltakozások idején - írja a National Public Radio, az Egyesült Államok legnagyobb közszolgálati rádiójának honlapja. A nő azzal vádolja a tech-óriást, hogy szerepet játszott a feltételezett tettes radikalizálásában.

Az 53 éves Dave Patrick Underwoodot 2020. május 29-én lőtték le a kaliforniai Oaklandben. A hatóságok Steven Carrillót vádolják a gyilkossággal, aki a nyomozók szerint kapcsolatban állt a szélsőjobboldali, kormányellenes Boogaloo-mozgalommal.

A Kalifornia állam bíróságán a Meta, a Facebook anyavállalata ellen csütörtökön benyújtott keresetben Angela Underwood Jacobs azzal vádolta a Facebook tisztviselőit, hogy tudatában voltak annak, hogy a közösségi hálózatot a boogaloo-hívők toborzási eszközeként használják, de nem léptek fel a mozgalom tevékenysége ellen, csak Underwood halálát követően.

A Boogaloo-mozgalom szélsőjobboldali szélsőségesek csoportja, akik egy második polgárháborúval akarják megdönteni az Egyesült Államok kormányát. A gyakran hawaii pólójában pózoló fegyveres csoport rendkívül aktív az online térben. Korábban a CBS 60 Minutes című műsorában is készült egy riport a mozgalom tagjairól.

A nő ügyvédei azt állítják, hogy a Facebook hanyag volt a szélsőséges tartalmak kiszűrésekor, pedig tudták, hogy az oldal a mozgalom népszerűsítésére és a felhasználók bevonására szolgál és aktivitása potenciális erőszakhoz vezethet.

"A Facebook tudta, vagy ésszerűen előre láthatta, hogy egy vagy több személy radikalizálódni fog, amikor csatlakozik a Boogaloo-hoz kapcsolódó Facebook-csoportokhoz" - áll a keresetben.

A szövetségi nyomozók szerint Carrillo, a légierő egyik őrmestere a lövöldözés idején a Facebookot használta, hogy kommunikáljon más Boogaloo-támogatókkal. Ugyanazon a napon, amikor Underwoodot megölték, Carrillo állítólag közzétette egy Facebook-csoportban, hogy el akar menni az oaklandi George Floyd-tüntetésekre, hogy "megmutassa nekik a valódi célpontokat".

Angela Underwood Jacobs keresete azt állítja, hogy ha a Facebook úgy módosította volna az algoritmusát, hogy ne ajánljon és népszerűsítsen Boogaloo-csoportokat, akkor Carrillo valószínűleg soha nem csatlakozott az interneten a szélsőséges mozgalom más tagjaihoz. "A Facebook felelős a bátyám meggyilkolásáért" - mondta.

A per a legújabb kísérlet arra, hogy egy nagy tech-céget felelősségre vonjanak a valós életben bekövetkezett károkért. A per nagymértékben támaszkodik a Facebook Files-ra, a vállalati belső dokumentumok gyorsítótárára, amelyet a Wall Street Journal oknyomzó sorozatában tártak fel. A vádak között szerepel, hogy a Facebook algoritmusa szélsőséges, lázító és megosztó tartalmakat hirdet a felhasználók elköteleződésének és a reklámbevételek érdekében.

A Facebook csaknem 1000 privát csoportot tiltott be, amelyek olyan militarizált mozgalmakat reklámoznak, mint a Boogaloo. 2020 augusztusában a Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg kijelentette, hogy „működési hibát” követtek el, amikor nem távolították el a fegyveres állampolgárokat toborzó milícia oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kacskovics Mihály Béla Itthon

Úgy tekintünk a Facebook-falunkra, mint a hálószobánkra, pedig a posztjainkat tényellenőrök is figyelik

Van, hogy több tízezer emberhez eljut egy Facebook-bejegyzés, még akkor is, ha a tartalma valótlan. Itt jönnek képbe a Facebook külsős tényellenőrei, akik igyekeznek cáfolni a folyamatosan sokasodó hamis állításokat. Záborszky Edével, az AFP Facebooknak dolgozó egyetlen magyar tényellenőrével beszélgettünk.