szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A litván függetlenség elleni háborús bűn vádjával – az 1991. január 13-i szovjet támadás miatt, annak évfordulóján – perelte be a 90 éves Mihail Gorbacsov volt szovjet vezetőt hat litván állampolgár, akik az összecsapások egykori áldozatainak hozzátartozói.

A függetlenség kikiáltásának hírére az akkori szovjet hadsereg 1991 januárjában el akarta foglalni a litván rádió és tévé székházát és más fontos épületeket Vilniusban, de több ezer litán állta útjukat, ami összecsapásokhoz vezetett. Ezekben 14 fegyvertelen civil életét vesztette, és több mint 700-an sebesültek meg.

Az ügyben már korábban is pereltek az áldozatok hozzátartozói, és egy litván törvényszék 2019-ben háborús bűncselekmények vádjával el is ítélt 67 volt szovjet tisztgviselőt – többségüket távollétükben –, de az ügyészek a kérdéses időben hatalmon lévő szovjet vezető, Gorbacsov ellen nem voltak hajlandók eljárást indítani. Ez felháborította a felpereseket. 

A felperesek azt hangoztatják, Gorbacsov irányította akkor a szovjet hadsereget, ám a szovjet uralom alól 50 év után felszabadulni kívánó litvánok ellen elkövetett bűncselekményt képtelen volt megakadályozni.

„A hadsereg akciója nem lett volna lehetséges a Gorbacsovval történt egyeztetés nélkül” – jelentette ki Robertas Povilaitis, aki az apját veszítette el az összecsapásokban. Az ügyben a volt szovjethatalom több litván tisztségviselőjét is elítélték és bebörtönözték, azonban vannak, akik Oroszországban vagy Fehéroroszországban élnek, így a litván hatóságok nem tudják bíróság elé állítani őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Így bukott meg Gorbacsov forradalma és esett szét a Szovjetunió

Felülről kezdeményezett forradalommal próbálta meg megmenteni a Szovjetuniót az 1985-ben hatalomra került Mihail Gorbacsov, ám nagyon hamar kiderült, hogy a 15 köztársaságból álló szövetség bukásra van ítélve. Az Oroszországban bűnbakká tett Gorbacsov is hibázott, ám a nemzetközi gazdasági környezet is beütött néhány szöget a „gonosz birodalmának” koporsójába. A végeredmény az lett, hogy 1991. december 8-án Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország képviselői aláírták a Szovjetunió megszűnéséről szóló megállapodást.

Németh András Világ

"Ha Gorbacsov keményvonalas vezető lett volna, akár még mindig uralkodhatna"

Mihail Gorbacsov egykori szovjet elnök igazi és egyedülálló reformer volt, nem tudnék a világtörténelemben más példát mondani arra, hogy valaki ilyen világméretű, pozitív reformot hajtott volna végre, méghozzá vér nélkül – véli Zolcer János, a 'Gorbacsov titkai – az ember, aki megváltoztatta a világot' című könyv szerzője. A Kossuth könyvkiadónál megjelent mű egy húsz éves barátság eredménye.