szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egykori kazah erős ember véleményét már nem kell többé kikérni sem bel, sem külpolitikai kérdésekben.

Zavargások Kazahsztánban
A gázárak elszabadulása miatt kezdődött, ám hamar rendszerellenes zavargássá fajult a Kazahsztánban 2022 első napjaiban kitört tüntetéssorozat. A konfliktusnak egyre több halálos áldozata van, és a politikai következmények is egyre súlyosabbak. A legfrissebb eseményeket cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök hétfőn aláírta a január elejei tüntetések és véres zavargások idején hevesen bírált elődje, Nurszultan Nazarbajev jogköreit megnyirbáló törvénymódosításokat.

A zavargások során a tiltakozók haragjának egyik célpontja a 81 éves előző államfő volt, aki 1990 és 2019 között állt a volt szovjetköztársaság élén, mielőtt hívének, Tokajevnek átadta a marsallbotot. Nazarbajev a „kazah nemzet vezetője” címének és a nemzetbiztonsági tanács elnöki tisztségének birtokosaként lemondása után továbbra is nagy befolyással rendelkezett a közép-ázsiai ország politikai rendszerében.

A hétfőn jóváhagyott módosítások szerint megszűnik a kormányzat kötelezettsége, hogy bel- és külpolitikai kérdésekben egyeztessen Nazarbajevvel – jelentette a Tengrinews kormánypárti hírügynökség. A Habar közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a módosítások értelmében megszűnik Nazarbajevnek az a joga is, hogy élete végéig a nemzetbiztonsági tanács és az országban élő etnikumok közötti összhang elősegítésén munkálkodó konzultatív gyűlés elnöke maradjon.

A zavargások idején Tokajev – hatalmának megerősítése céljából – saját hatáskörébe vonta a nemzetbiztonsági tanács és a Nur-Otan kormánypárt vezetését, és Nazarbajev több közeli hozzátartozóját is menesztette fontos gazdasági tisztségekből. Az üzemanyagként használt cseppfolyós gáz drágulása miatt kitört zavargások idején Tokajev segítséget kért Oroszországtól, amely a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) keretében kétezer katonát vezényelt ideiglenes jelleggel az országba. A zavargások lecsendesedése után a katonákat azonnal kivonták Kazahsztánból.

Az erőszakcselekmények során a hatóságok szerint 225-en haltak meg és mintegy tízezer embert vettek őrizetbe. A tüntetők egyebek mellett azt vetették Nazarbajev szemére, hogy a kormányzása idején virágzott a korrupció a közép-ázsiai országban. Tokajev azzal vádolta a volt elnök rokonait, hogy jogellenes vagyonra tettek szert a kőolajban és ásványi anyagokban gazdag országban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Most Kazahsztán ügyében lapított a Fidesz

A magyar kormánypárti képviselők egyáltalán nem vettek részt azon a szavazáson, ahol az Európai Parlament a Kazahsztánban történt erőszakos cselekményekről mondtak véleményt. Egyikük szerint korai még ítélkezni.