szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A megfigyeltek között van Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Több, magas rangú Európai Uniós tisztségviselőt, köztük Didier Reynderst, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős – vagyis igazságügyi – biztosát is megfigyelték tavaly a Pegasus-kémszoftverrel – írta hétfőn a Reuters. Az amerikai hírügynökség dokumentumokra és egy, az ügyben jártas személyre hivatkozva azt állítja, hogy az Európai Bizottság legalább négy másik alkalmazottja is célkeresztbe került.

A Reutersnek két uniós tisztségviselő azt mondta, hogy az Európai Bizottság csak azután értesült arról, hogy több alkalmazottjukat is megtámadták a kémszoftverrel, hogy 2020 novemberében az Apple több iPhone tulajdonosnak is üzeneteket küldött, amiben közölték az érintettekkel, hogy „államilag támogatott támadók” célkeresztjébe kerültek.

Sem Didier Reynders, sem pedig az Európai Bizottság szóvivője nem válaszolt a hírügynökség megkeresésére.

A források szerint november 26-án az Európai Bizottság egy vezető informatikusa e-mailben kérte arra kollégáit, hogy figyeljék az Apple további figyelmeztetéseit. A levélben az informatikus részletes háttérinformációkat is leírt a Pegasus-kémszoftverről.

A hírügynökség hétfői cikkében azt írja, hogy nem tudták azonosítani, ki, vagy kik lehettek azok, akik Pegasussal figyelték meg az áldozatok telefonjait, és azt sem, hogy sikeresen törték-e fel az eszközöket. Azt azonban kiderítették, hogy a behatolási kísérleteket a támadók 2021 februárja és szeptembere között hajtották végre, az ehhez használt szoftver pedig a Pegasust is gyártó NSO Group fejlesztése volt.

A Pegasus-botrányról itt írtunk bővebben:

Pegasus-ügy

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!