szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ENSZ bizottsága túlélőkkel és szemtanúkkal beszélt az oroszok által korábban megszállás alatt tartott területeken.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ugyan még nem tartunk ott, hogy tényszerű megállapításokat tegyünk, vagy véleményt mondjunk a történtekről, a pusztítás helyszínei, amiket felkerestünk, megerősítik azt a feltételezést, hogy súlyos, akár háborús, vagy emberiesség elleni bűncselekmények szintjét is elérő jogsértések történtek” – jelentette ki Erik Møse, az Ukrajnában történt jogsértéseket vizsgáló ENSZ bizottság elnöke szerdai sajtótájékoztatóján.

A bizottságot az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa állította fel azért, hogy megvizsgálja, mi történt valójában a háború kirobbanása utáni egy hónapban Kijev körül, jelesül Bucsában, Irpinyben, Borodjankában, ahol több száz holttestet találtak tömegsírba temetve, miután az orosz katonák elhagyták a megszállt településeket. A bizottság júniusban tíznapos utat tett Bucsába, Irpinybe, Kijevbe, Harkivba és Szumiba, ahol beszámolójuk szerint felkeresték a bűncselekmények helyszínét, valamint túlélőkkel és szemtanúkkal is beszéltek.

A háromfős bizottság Kijevben az ukrán parlament több minisztérium képviselőjével, valamint az ukrán főügyésszel is találkozott azért, hogy információkat kérjenek tőlük. A bizottság arról számolt be, hogy Bucsában és Irpinyben a szemtanúk és túlélők szerint az oroszok civileket gyilkoltak le, kirabolták őket, valamint szándékosan rombolták le a polgári infrastruktúrát a megszállt településeket és támadtak rá iskolaépületekre.

A bizottság szeptemberben fog számot adni munkájáról az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának.

Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról szóló szerdai közvetítésünket itt követheti:

Nem elég a nyugatiak katonai segítsége az ukránok szerint, tovább lassítanák az orosz támadást - a háború szerdai eseményei

Az ukrán vezetők még több fegyvert kérnek a nyugatiaktól, és azt panaszolják, hogy eddig a szükségesnél kevesebb katonai támogatást kaptak. Eközben a kelet-ukrajnai fronton az a tét, továbbra is sikerül-e az ukrán hadseregnek lassú tempóra kényszeríteni az oroszokat. Itt követjük a háború minden történését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!