szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A testület arról gyűjt információkat, hogy a tagállamok hogyan és milyen mértékben hajtották végre az 2022-es jelentésben megfogalmazott ajánlásokat.

Hétfőn célzott konzultációt indított az Európai Bizottság, hogy a 2023. évi jogállamisági jelentés előkészítése érdekében információkat gyűjtsön az egyes tagországokról. A konzultáció címzettjei között egyebek mellett az igazságügyi szakmai szervezetek, a civil társadalom képviselői, nem kormányzati szervezetek, nemzetközi szervezetek és uniós ügynökségek szerepelnek.

A testület közleménye szerint a kapott információk segíteni fogják az Európai Unió döntéshozó szervét abban, hogy értékelje a jogállamiság helyzetét az egyes tagállamokban.

A konzultáció keretében a bizottság arról is információkat gyűjt, hogy a tagállamok hogyan és milyen mértékben hajtották végre az első alkalommal a 2022. évi jelentésben megfogalmazott ajánlásokat.

A jogállamisági jelentés képezi az alapját egy éves nyomonkövetési ciklusnak, amelynek célja egyrészt a problémák kiküszöbölése még azok megjelenése vagy súlyossá válása előtt, másrészt a jogállamiság kultúrájának előmozdítása. A konzultációt 2023. január 20-ig lehet kitölteni az interneten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus - Moravecz Kata hvg360

Mi is van pontosan az EU jogállamisági eszköztárában, és hogyan (nem) használja?

Aki az elmúlt években figyelemmel követte az Európai Unió és a magyar kormány jogállamisággal kapcsolatos vitáját, sokat hallott mechanizmusról, feltételrendszerről és jelentésről, kötelezettségszegési eljárásról vagy a 7-es cikkelyről. Ezek az EU-s eszközök, habár mind a jogállamisággal és a demokrácia helyzetével kapcsolatosak, sok mindenben különböznek. Az EUrologus most induló sorozata segít értelmezni a politikai alkudozást, amelyet az Európai Unió a magyar demokrácia védelmében, illetve a korrupció ellen folytat az Orbán-kormánnyal.