szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A román mezőgazdasági miniszter tiszteletben tartja, hogy az Európai Unió egy közös piac, ahol közösen kell szabályokat meghozni. A politikus szerint jogellenes Magyarország döntése az ukrán gabonaimport felfüggesztésével kapcsolatban.

Románia az Európai Bizottság (EB) közbelépésére vár, nem hoz egyoldalú intézkedéseket az országba vámmentesen beáramló, a helyi termelőket nehéz helyzetbe hozó ukrán gabona ügyében – szögezte le Petre Daea mezőgazdasági miniszter, miután Bukarestben tárgyalt ukrán hivatali kollégájával, Mikola Szolszkijjal.

Közös sajtóértekezletükön Daea kifejtette, hogy az országa szolidáris a lengyel, magyar, bolgár és szlovák gazdákkal, de az EU egy közös piac, ahol a szabályokat közösen kell meghozni, ezért Románia nem száll be az egyoldalú döntések „versenyébe”. A tárcavezető jogellenesnek nevezte az említett országoknak az ukrán gabonaimport ideiglenes felfüggesztéséről hozott döntését, amely csak nehezíti Románia helyzetét, hiszen a többi határ „lezárása után” így Ukrajna egyedüli kapuja maradt az uniós piac felé. Daea arra számít, hogy a közeljövőben a korábbinál is nagyobb mennyiségű ukrán mezőgazdasági termék érkezik majd az országba.

Európai Bizottság: elfogadhatatlan a magyar és a lengyel importtilalom az ukrán gabonára

Az EU szerint a gyenge tavalyi termés miatt nem okoz gondokat Magyarországon az ukrán gabonaimport. Brüsszel döntése szakmai tévedés, mondja a magyar kormány, viszont a válságban játszott saját szerepéről hallgat.

A tárcavezető szerint Valdis Dombrovskis, az EB alelnöke ígéretet tett a konfliktus közelében lévő, az ukrán árudömping miatt nehéz helyzetbe került országoknak, hogy az EB 48 órán belül – megelőző intézkedésként – június 5-ig leállítja az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgó vámmentes importját, amennyiben Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Bulgária feloldja egyoldalú importkorlátozó intézkedéseit.

Daea a sajtóértekezleten elmondta, hogy tájékoztatta ukrán partnerét, hogy miután a szlovák hatóságok a megengedettnél nagyobb rovarirtó-koncentrációt találtak egy 1500 tonnás ukrán búzaszállítmányban, Románia úgy döntött, hogy megszigorítja az élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket, amelyeket most már nem az importált áru célállomásán, hanem az országhatáron végeznek el. A harmadik országok piacaira irányuló tranzitot román vámzárral is ellátják, és megfigyelés alatt tartják, amíg elhagyja az országot.

Elég nagy galibát okozhat az ukrán import kitiltása, aminek a vége a további élelmiszer-drágulás lehet

A gabonások egyik szakmai szövetsége tiltakozik a gabonaimport leállítása ellen, de úgy tűnik, hogy nem csak ennek a terméknek a kitiltása lesz kellemetlen a fogyasztóknak. A tavaly megtermett takarmánykukorica nem fedezi az állattartók szükségletét, ráadásul, a tavalyi termés minősége miatt nem is alkalmas sem az étkezési, sem a takarmánycélú felhasználásra.

Daea és Szolszkij az EB jövő heti határozatára várnak, utána újra találkoznak és egyeztetnek.

Szerda este Nagy István agrárminiszter bejelentette: az Európai Bizottság illetékeseivel folytatott tárgyalások alkalmával sikerült elérni, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmával kapcsolatos eredményeket és intézkedéseket Magyarország továbbra is fenn tudja tartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!