szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az örmény miniszterelnöknek azonban vannak feltételei.

Örményország kész elismerni Azerbajdzsán területi integritását, amely magában foglalja Hegyi-Karabahot is, azzal a feltétellel, hogy Baku szavatolja az ottani örmény lakosság biztonságát – jelentette ki hétfői sajtókonferenciáján Nikol Pasinján örmény miniszterelnök.

"Örményország elismeri Azerbajdzsán 86,6 ezer négyzetkilométeres területét, feltételezve, hogy Azerbajdzsán is kész elismerni Örményország területi integritását 29,8 ezer négyzetkilométeren. Azerbajdzsán 86,6 ezer négyzetkilométere magában foglalja Hegyi-Karabahot is" – mondta Pasinján.

Örményország továbbra is elkötelezett a régió békeprogramja mellett. Reméljük, hogy a közeljövőben megállapodásra jutunk a békemegállapodás szövegéről, és képesek leszünk aláírni

– jelentette ki az örmény miniszterelnök.

Egyúttal úgy vélekedett, hogy a Vlagyimir Putyin orosz és Ilham Alijev azerbajdzsáni elnökkel tartandó csütörtöki háromoldalú moszkvai találkozóján aligha kerül még sor békeszerződés aláírására.

Pasinján a múlt héten jelentette be, hogy május 25-én Moszkvában tárgyalásokat folytat Alijevvel az orosz elnök közvetítésével. Az örmény miniszterelnök június 1-jén a moldovai fővárosban, Chisinauban is találkozik Alijevvel. Ez utóbbi megbeszéléseken részt vesz majd Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Emmanuel Macron francia elnök, valamint Olaf Scholz német kancellár is.

Pasinján azt is elmondta, hogy Örményország kilép a (több szovjet utódállamot tömörítő) Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (ODKB), ha arra a következtetésre jut, hogy az "nem működő struktúra".

Január 10-én Pasinján bejelentette, hogy Örményország nem szándékozik megtartani területén az ODKB 2023. évi hadgyakorlatát. Az orosz külügyminisztérium erre reagálva január 26-án úgy nyilatkozott, hogy Jereván döntésével az Európai Uniónak akar kedvezni. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő február 20-án bírálta az EU polgári missziójának megjelenését Örményország határ menti térségében, és kijelentette, hogy Oroszország az EU örményországi polgári missziója mögött kizárólagos "geopolitikai indítékot" lát, amely nem a kaukázusi helyzet rendezésére, hanem Oroszországnak a térségből való kiszorítására irányul.

A szemünk előtt bomlik fel a „keleti NATO"

A Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének legutóbbi, jereváni csúcstalálkozóján több olyan epizód is lejátszódott, ami rámutatott arra, hogy Oroszország még a saját katonai tömbjén belül is páriává vált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!