szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz Nemzeti Terrorellenes Bizottság felszólította Prigozsint, hogy hagyjon fel a törvényellenes cselekedeteivel.

Az FSZB nyomozást indít a Wagner magánkatonai vállalat vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak a kijelentései miatt, a gyanú: fegyveres lázadásra való felbujtás – írja az orosz Nemzeti Terrorellenes Bizottság (NAK) bejelentésére hivatkozva a TASZSZ orosz állami hírügynökség.

„A Jevgenyij Prigozsin által terjesztett állítások nélülöznek mindenféle alapot, ezekkel kapcsolatban az FSZB bűnügyi nyomozást indított fegyveres lázadásra való felbújtás gyanújával. Követeljük a törvénytelen cselekedetek azonnali beszüntetését” – áll a szervezet közleményében.

A NAK egy Putyin által 2006-ban létrehozott tárcaközi szervezet, aminek a feladata a terrorellenes akciók összehangolása, a NAK jelenlegi vezetője Alekszandr Vaszilijevics Bortnyikov hadseregtábornok.

Korábban Prigozsin arról számolt be, hogy az orosz hadsereg részéről támadás érte a csapatait, sok harcosa meghalt és bosszút esküdött. Az orosz védelmi minisztérium tagadta, hogy megtámadta volna a Wagner fegyvereseit. Prigozsin közölte, hogy csapataival igazságmenetre indul, ami nem egy katonai puccs, viszont kilátásba helyezte, hogy bárki, aki ellenáll nekik, azt elpusztítják.

Ezzel egyidejűleg Dmitrij Peszkov is bejelentette, hogy Putyin elnök tud a Prigozsin miatt előállt helyzetről és megteszi a szükséges lépéseket.

Több, a biztonsági szolgálatokhoz kapcsolódó telegram-csatorna szerint vészhelyzeti protokollt vezettek be Rosztovban, abban a városban, ahonnan Prigozsin szerint Sojgu irányította a csapatait ért állítólagos csapást. A "Citadella protokoll" a helyi biztonsági szolgálatok teljes mozgósítását jelenti. A helyi média által közzétett képeken páncélozott járművek jelentek meg a város utcáin.

Persze kérdéses, hogy mennyire lehet sikeres Prigozsin akciója, leginkább nem túlzottan, hiszen ha csak abból indulunk ki, amit ő állít, hogy támadás érte a csapatait a hadsereg részéről, az azt jelenti, hogy Sojguék léptek előbb, ami eleve hátrányt jelent a számára. Nem beszélve arról, hogy a Wagner csapatai nincsenek túl jó bőrben. Egyfelől súlyos veszteségeket szenvedtek el Bahmutnál, ahol a zsoldosok valódi harcértékkel rendelkező rétege is gyakorlatilag kivérzett, másrészt a céget az év eleje óta nem engedik be a börtönökbe sem toborozni.

Ez utóbbi azért fontos, mert a fegyenceket fél évre szerződtette le a Wagner, tehát aki nem halt bele a bahmuti harcokba, az jó eséllyel mostanra már megkapta a szabadulólevelét és hazatérhetett. És végül ott a mindennél nagyobb kérdés, hogy a megfogyatkozott wagneristák mekkora hányada az, amelyik hajlandó Prigozsinért szembefordulni az orosz állammal?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!