szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dél-Korea az akcióra reagálva felszólította a vadászpilótáit, hogy provokáció esetén „szigorúan” lépjenek fel.

Észak-Korea helyi idő szerint szerda reggel 7 óra körül több manőverező robotrepülőgépet lőtt ki a Sárga-tenger felé – közölte a dél-koreai hadsereg.

A Yonhap dél-koreai hírügynökség forrásai szerint az objektumok körkörös pályán haladtak a Phenjantól nyugatra lévő vizek felé, a ballisztikus rakétáknál alacsonyabban. A források szerint a repülési hatótáv nem volt rövid, és a földről indíthatták a valószínűleg Hvaszal-1-es vagy Hvaszal-2-es robotrepülőgépeket, amelyek képesek nukleáris robbanófejet is szállítani.

Sin Vonsik dél-koreai védelmi miniszter Phenjan akciójára reagálva felszólította a hadsereg vadászpilótáit, hogy bármilyen észak-koreai provokáció esetén szigorúan lépjenek fel vadászgépek a lopakodórendszerét és a precíziós csapásmérő technológiáját kihasználva. A tárcavezető hozzátette, amennyiben az észak-koreai vezetés a legrosszabb döntést hozza és háborúba kezd, az a rezsim végét fogja jelenteni.

Phenjan a múlt héten hiperszonikus, szilárd üzemanyaggal működő, közepes hatótávolságú rakétát lőtt ki a Japán-tenger felé. Manőverező robotrepülőgépek legutóbb tavaly szeptemberben indultak Észak-Koreából.

Ritka felvételeken, ahogy kényszermunkára ítélnek tizenéves fiúkat Észak-Koreában, mert dél-koreai tévésorozatot néztek

2020-ban hozta meg Phenjan a törvényt, miszerint akár halál is járhat azoknak, akik dél-koreai szórakoztató tartalmakat néznek.

Az elmúlt hónapokban Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán több hadgyakorlatot hajtott végre a Phenjannal szembeni elrettentő stratégia részeként. Válaszul Észak-Korea megerősíti hadászati képességeit, és Dél-Koreát az ország legfőbb ellenségeként rögzítette az alkotmányában.

A dél-koreai hírszerzés arra utaló jeleket észlelt, hogy Észak-Korea generatív mesterséges intelligencia segítségével intézi hackertámadásait és más rosszindulatú kibertevékenységeit. „A közelmúltban megerősítést nyert, hogy az észak-koreai hackerek generatív mesterséges intelligencia segítségével keresik a hackelési célpontokat, és a kibertámadásokhoz szükséges technológiákat” – mondta újságíróknak a dél-koreai hírszerzés magas rangú tisztviselője, hozzátéve, hogy egyelőre nincs jele annak, hogy ezt a kiberhadviselésben is alkalmaznák.

A szöuli hírszerzés szerint tavaly naponta átlagosan 1,62 millió hackelési kísérletet azonosítottak Dél-Korea állami szektorában, melyek 80 százalékát Észak-Korea követte el.

(Nyitókép: AFP / Jung Yeon-je)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!