Tetszett a cikk?

A Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni szerdai merénylet óta eltelt órák megmutatták, hogy Szlovákia minden korábbinál megosztottabb országgá vált. Az ország legismertebb politikusával történteknek hosszú távon ható következményei is lesznek.

Az 59 éves Robert Fico nem egy a sok szlovákiai politikus közül, a miniszterelnök az a személy, aki a közélet jelenlegi szereplői közül a legnagyobb hatással volt a hazájában történtekre. Ezért egyáltalán nem meglepő, hogy a Nyitrabányán elkövetett szerdai merénylet miatt az egész ország sokkos állapotba került.

Az előző hónapokban és években történtek fényében az sem meglepő, hogy az értelmetlen és elítélendő gyilkossági kísérlet a legrosszabbat hozta ki a kormánypárti politikusokból. „Ezt maguk csinálták” – kiabálta a parlamentben Lubos Blaha, a törvényhozás alelnöke az ellenzéki képviselők felé fordulva, majd arról beszélt, hogy a szerdai merénylet azért következett be, mert az ellenzékből csak úgy áradt a Fico iránti gyűlölet. Andrej Danko, a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt elnöke a médiumokat találta meg. „Most elégedettek?” – kérdezte a politikus a közelében álló újságíróktól, majd bejelentette, a történtek után a kormányzat felülvizsgálja a médiához fűződő kapcsolatait.

Robert Fico, a többszörös túlélő

Politikai értelemben többszörös túlélő Robert Fico szlovák kormányfő, akinek, az ellene elkövetett szerdai támadás következtében, az élete is politikai küzdelme tétjévé vált. A HVG értesülései szerint a lövések oldalról érték a politikust, ami rontott a helyzetén, ez is magyarázhatja azt, hogy hosszú órákon keresztül tartott életmentő operációja a besztercebányai kórházban.

A független lapok és híroldalak részben éppen ettől tartanak, a felülvizsgálat ugyanis minden bizonnyal azt jelenti majd, hogy Fico pártja, a Smer és a vele szövetségben kormányzó Hlas (Hang), valamint a Szlovák Nemzeti Párt még kevésbé lesz hajlandó szóba állni a kormánykritikus médiumokkal.

Pedig már eddig sem volt felhőtlen az újságírók, illetve Fico és a Smer viszonya. A politikus, aki legutóbb, 2018-ban abba bukott bele, hogy a szlovák társadalmat felháborította a Ján Kuciak oknyomozó újságíró elleni merénylet, rendszeresen támadta a vele egyet nem értő újságírókat, egy alkalommal piszkos, szlovák-ellenes prostituáltnak is nevezte őket. „Maguk nem tájékoztatnak, hanem a kormány ellen harcolnak” – tette hozzá.

Fico a politikustársait sem kímélte, az ellentétes politikai oldalon álló államfőt, Zuzana Caputovát például több alkalommal is amerikai ügynöknek és Soros György bábjának nevezte. Egyébként az, hogy Caputová nem indult a közelmúltbeli – és a Fico szövetségesének számító Peter Pellegrini győzelmét hozó – államfőválasztáson, részben azzal is magyarázható, hogy ő is több halálos fenyegetést kapott ismeretlen személyektől.

Polgárháború szélén?

Sutaj Estok belügyminiszter szerint egyébként annyira súlyos a helyzet Szlovákiában, hogy az ország a polgárháború közvetlen közelébe került. „Felszólítom a közvéleményt, az újságírókat és a politikusokat, hogy hagyjanak fel a gyűlöletkeltéssel” – mondta a politikus.

A veszély már csak azért is nagy, mert a többszörös miniszterelnök Fico legújabb mandátumát minden korábbinál nagyobb elánnal kezdte és ez az újságírók elleni támadások hevességében is megmutatkozott. „A választás utáni első naptól fogva támadta az újságírókat, például patkányoknak nevezte őket. Fico mindig is hajlamos volt erre, de most bekeményített és ellenségnek nevezi a független médiumokat és a kormány többi tagjától is ezt a viselkedést várja el” – vélekedett Matús Kostolny, a független Denník N főszerkesztője.

Balog Beáta: A magyar zsákutcában

„Egy nap fellógatunk titeket a Szlovák nemzeti felkelés tere legmagasabb lámpaoszlopára” – üvölti egy videófelvételen Daniel Bombic. A Nagy-Britanniában rejtőzködő neonáci három nemzetközi letartóztatási parancs elől bujkál, szivárványzászlót dug a fenekébe, horogkereszttel pózol és fehér fajvédő jelszavakat harsog. Nem utolsósorban újságírónőket támad. Nyilvánosságra hozta kolléganőm, Zuzana Kovačič Hanzelová telefonszámát, prostituáltnak nevezte, hamis abortuszváddal és nem létező szexvideóval fenyegette.

Gyorsan tett is annak érdekében, hogy gyengítse az őt bíráló médiumokat. Elrendelte a közmédia átalakítását és az új szervezetet olyanná alakította, amelynek felépítésébe és működtetésébe könnyen beleszólhat a hatalom. „A köztévé azért nem lehetett objektív, mert harcban állt a kormánnyal” – magyarázta döntését.

Az ellenzék folyamatosan tiltakozik a közmédiumok átalakítását célzó tervek megvalósítása ellen. A szervezők csütörtökre is nagygyűlést terveztek, ám végül lemondták azt a Fico-merénylet miatt. „Búcsút mondhatunk a közmédia elfogulatlanságának. Afelé haladunk, hogy a tévé és a rádió szócsöve vagy akár propaganda eszköze lesz” – ezt Péter Dubóczi, a szlovákiai Adapt Intézet elemzője nyilatkozta.

Fico – miközben nekikezdett a közmédia átalakításának – azt is elhatározta, nem áll szóba a négy legismertebb független médiummal, köztük a TV Markízával. Utóbbi fontos eleme a tájékoztatásnak, a Markíza ugyanis a legtöbbek által nézett csatorna.

Robert Fico győzelmét ünnepli Pozsony
AFP / TOMAS BENEDIKOVIC

Áldozati szerep

Miközben a miniszterelnök elleni merénylet természeténél fogva is bizonytalanságot szül és ez tovább mélyítheti a társdalom különböző csoportjai közötti ellentéteket, biztosra vehető, hogy a hatalompárti politikusok és médiumok tartósan ki fogják használni az „áldozati szerep” adta lehetőségeket, és ez még akkor is öncenzúrára késztetheti a független újságírókat, ha ez nem is tudatosul bennük.

Elemzők szerint valószínű, hogy a közhangulatot kihasználva a hatalom megpróbál áterőltetni a parlamenten olyan törvényeket, amelyek hatalmas büntetésekkel sújtanák a médiumokat és ezzel párhuzamosan nyomást gyakorolnak majd a bíróságokra, hogy lépjenek fel szigorúbban a politikusokat támadó újságírók ellen. Hasonló már előfordult Szlovákiában, a nacionalista miniszterelnök, Vladimir Meciar próbálta meg pénzügyi és gazdasági eszközökkel ellehetetleníteni az őt és kormányát kritizáló médiumokat.

Zuzana Petková, egykori újságíró, aki most egy korrupcióellenes civilszervezet, a Zastavme korupciu élén áll, arról beszélt, hogy az újságírónők ellen várhatóan gyűlölködő kampányokat indítanak. „Ez azért lehet hatásos, mert a célba vett nők úgy dönthetnek, nem akarják, hogy szakmai tevékenységük miatt a családtagok szenvedjenek” – magyarázta. Szerinte ez a taktika Magyarországon is működik, s Szlovákiában is akadnak, akik az ilyen támadások miatt hagyták ott az újságírást.

Bár a független médiumok tartanak a támadásoktól, az újságírók még optimisták. „Szlovákiában még mindig sok független médium és bátor újságíró akad. Ficóék ugyan el akarják őket hallgattatni, ám tanultunk azokból a tapasztalatokból, amelyeket a Meciar időkben szereztünk, az 1990-es években. Úgy vélem, jobban fel vagyunk készülve, mint magyar kollégáink” – vélekedett Matús Kostolny.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!