szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábban békeaktivistaként is tevékenykedő Ada Sagi azt mondta, a Gázai övezetben töltött 53 nap alatt minden reménye elveszett, hogy az izraeliek és a palesztinok között valaha is béke legyen.

„Nem hiszek a békében” – mondta a BBC rádióműsorában a Hamász egyik volt túsza, Ada Sagi, aki még novemberben szabadult az egyhetes tűzszünet alatt. A 75 éves arab-héber nyelvtanár 53 napot töltött a terrorszervezet fogságában. Azt mondta, ez alatt az idő alatt elvesztette minden reményét, hogy az izraeliek és a palesztinok között valaha béke legyen. Az október 7-i terrortámadás előtt békeaktivistaként tevékenykedett. Lakhelyén, a Nir Oz kibucban arab nyelvet oktatott, hogy a gázai határ mentén élők anyanyelvükön beszélhessenek szomszédjaikkal.

Ada Sagi a Radio 4 riporterének elmondta, hogy rájött, a Hamász nem akarja a békét. Szabadulása után fél évre volt szüksége, hogy a nyilvánosság elé merjen állni a történetével. Tudomása szerint még 116 túszt tartanak fogva a Gázai övezetben, közülük 41-et az izraeli kormány halottként tart számon. Sagi, akit október 7-én rabolt el a terrorszervezet, az izraeli kormányt arra kéri, hogy kössön új tűzszüneti és a túszok kiszabadítását célzó megállapodást a Hamásszal. Ada Sagi 104 másik tússzal együtt tavaly novemberben szabadult az első tűzszüneti megállapodás keretében, amikor Izrael is szabadon engedett mintegy 240 palesztint, akik izraeli börtönökben raboskodtak.

Ada Sagi kiszabadítását kérő poszter egy londoni sajtótájékoztatón 2023 októberében
AFP / Henry Nicholls

A BBC-nek adott interjújában elmondta: amikor a Hamász terroristái a Gázai övezetbe hurcolták, először egy kisgyerekes családnál bújtatták, és csak másnap vitték délre, Hán Júnisba, mert „veszélyes volt Gázában maradni”. A Gázai övezet déli részén egy lakásban tartották fogva, ahol diákok őrizték őket, napi 70 izraeli sékelért (ez nagyjából 7000 forintnak megfelelő összeg), ami az övezetben hatalmas összegnek számít, mert ha nem a Hamásztól kap valaki munkát, az összeg épphogy csak eléri a 20 sékelt (kb. 1980 forintot). Ezzel azt az általános vélekedést is cáfolni igyekszik, hogy a gázai civilek nem vesznek részt a túszok rejtegetésében.

Ada Sagi arra is kitért az interjúban, hogy volt olyan túsztársa, aki miután kiderült, hogy szabadon engedik, úgy érezte, „túl fiatal” volt a többi túszhoz képest, és nem neki kellett volna kiszabadulnia. Fogságának 49. napján közölték vele, hogy szabadon engedik, amit először nem hitt el. Ismét kocsiba ültették, és Hán Júniszba, majd a rafahi határátkelőhöz vitték volna, de a határig nem jutottak el, visszafordultak Hán Júniszba. A városban viszont már nem abba a lakásba vitték vissza, ahol korábban fogva tartották, hanem az övezet déli részének fő kórházába, a Nasszer kórházba. Több más, tavaly kiszabadult túsz is arról számolt be, hogy legalább 10 izraelit tartanak fogva a kórház épületében, akik közül egy embert még nem tudott kiszabadítani az izraeli hadsereg.

A BBC megkereste a Nasszer kórház igazgatóját, Atef al-Hút, aki tagadta, hogy a túszok fogva tartásában szerepe lenne az intézménynek, csak orvosi szolgáltatásokat nyújt. A Hamász is visszautasította azokat az izraeli állításokat, miszerint a Hamász terroristái gázai kórházakban is tevékenykedtek volna.

Miután kiszabadult, Ada Sagi a dél-izraeli Kiryat Gat városba költözött, Nir Oz kibucba nem térhetett vissza, mert az megsemmisült. Könyvet ír, és ADHD-s (figyelemhiányos hiperaktivitás zavar) gyerekekkel foglalkozik, mert úgy érzi, ezzel segít az embereknek. A későbbekben is tervez a Gázai övezetben átéltekről beszélni, hogy megértsék az emberek, miken kell keresztülmenniük a túszoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!