Milei argentin elnök kormánya propaganda-üzemmódba kapcsolta az állami hírügynökséget
A Riporterek Határok Nélkül „aggasztó szimbolikus tettnek” minősítette a lépést.
MTI
Javier Milei argentin elnök kormánya felszámolta a Telam nemzeti hírügynökséget, és propaganda-ügynökséggé alakította át annak funkcióját egy Buenos Airesben kiadott kormányközlemény alapján.
Az 1945-ben létrehozott, több mint hétszáz alkalmazottat foglalkoztató hírügynökség „a továbbiakban nem úgy fog működni, ahogyan eredetileg alapították” – olvasható a közleményében. A Telam a továbbiakban Állami Reklámügynökség (APE) néven működik tovább, feladata pedig „nemzeti és/vagy nemzetközi reklámanyagok kidolgozása, gyártása, marketingje és terjesztése” lesz.
A Telam működését már márciusban felfüggesztette a kormány Milei elnök drasztikus költségvetési megszorító programja keretében azzal az indokkal, hogy fenntartása „milliós veszteségeket okozna”.
A Riporterek Határok Nélkül újságíró szervezet májusi sajtószabadság-jelentésében „aggasztó szimbolikus tettnek” minősítette a Telam tervezett felszámolását.
Az illetékes argentin szakszervezet a Telam bezárását a szólásszabadság elleni támadásnak nyilvánította. „Folytatjuk harcunkat a munkahelyek és az állami média társadalmi szerepének védelmében, amelyet ez a kormány fel akar számolni” – fogalmaztak közleményükben.
Az argentin elnökről a megválasztása után írt portrénkat itt olvashatja el:
Nem kifejezetten egydimenziós személyiség. Fiatalon focista akart lenni, ám végül a tudományos pályát választotta. Közgazdaságtant tanult, de közben énekes volt egy Rolling Stones-számokat játszó zenekarban. Helyét a politikai palettán sem könnyű belőni. Alábbi portréja még azelőtt készült, hogy vasárnap megnyerte az argentin elnökválasztást, ennek fényében a cikket frissítettük.
Nyitókép: DPA / dpa Picture-Alliance via AFP / Daniel Bockwoldt
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.