Keir Starmer munkáspárti kormánya adja az első női pénzügyminisztert az Egyesült Királyság történelmében.
hvg.hu
Megalakította kormányát Keir Starmer, akit III. Károly brit király péntek délután kért fel erre – számolt be az MTI. A Munkáspárt azt követően kerül kormányra, hogy nagy többséggel legyőzték az eddig kormányzó Konzervatív Pártot a csütörtökön tartott parlamenti választáson.
Az új kormány tagja lesz az Egyesült Királyság történelmének első női pénzügyminisztere, a 45 éves Rachel Reeves, aki korábban a Bank of England munkatársa volt. Nő került a belügyi tárca élére is, az 55 éves Yvette Cooper 1997 óta alsóházi képviselő, korábban pénzügyminiszter-helyettes volt Tony Blair kormányában.
A külügyminiszter a Konzervatív Párt jobb szárnyát korábban a dél-afrikai apartheid rezsim ideológiájához hasonlító, a Barack Obama korábbi amerikai elnökkel jó viszonyban lévő David Lammy lett. A védelmi tárcát az a John Healey vezetheti, aki már Starmer árnyékkormányában is ezért a területért felelt. Az egészségügyet a Munkáspárt 2015-ös miniszterelnökjelöltje, Ed Miliband kapta meg.
Miniszterelnök-helyettesként a kormány tagja lett az az Angela Rayner is, aki a BBC bemutatása szerint 16 évesen, gyermeke születésekor otthagyta az iskolát, később azonban ápolói végzettséget szerzett, majd egy szakszervezetnél dolgozott. Rayner 2015 óta alsóházi képviselő, 2020 óta a Munkáspárt alelnöke.
Keir Starmer lett az Egyesült Királyság új miniszterelnöke a csütörtöki parlamenti választás után, amelyen a Munkáspárt kisöpörte a torykat. A Konzervatívok koncait egy radikális és egy liberális erő falta fel, teljes sorcsere jöhet a volt kormánypártban. Búcsúzunk egy sor ismert arctól, és üdvözlünk régi-újakat. Kiszámítható, mégis meglepő eredményt hoztak a brit alsóházi választások.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.