A libanoni miniszterelnök bírálta Irán „otromba beavatkozását” az ország belügyeibe
Libanon ügyvivő miniszterelnöke, Najib Mikati behívta Teherán küldöttét, miután egy magas rangú iráni tisztviselő arról beszélt, Irán segítene az Izrael és a Hezbollah terrorszervezet közti békekötés előmozdításában.
hvg.hu
Mikati pénteken azzal vádolta Iránt, hogy beavatkozik az ország ügyeibe. Ezzel a két ország között ritkának számító diplomáciai konfliktust nyitott, miután az iráni parlament elnöke, Mohammad Baqer Ghalibaf a Le Figarónak adott interjújában megjegyezte, országa kész segíteni abban, hogy tűzszünetet hozzon létre Izrael és a Hezbollah között – írja a New York Times.
Ezek a mondatok „a libanoni ügyekbe való kirívó beavatkozásnak minősülnek” – mondta az ügyvivő miniszterelnök, aki később Teherán küldöttét is a szőnyeg szélére állította. Ez azért is meglepő, mert az Irán által támogatott Hezbollah terrorszervezetnek rendkívüli befolyása van Libanonban.
Bár Ghalibaf főtanácsadója, Mahdi Mohammadi később tagadta a megjegyzéseket, már túl késő volt a diplomáciai feszültségek feloldásához. A libanoni külügyminisztérium közleménye szerint a libanoni tisztviselők a találkozó során hangsúlyozták, hogy az országnak meg kell őriznie szuverenitását, miközben a konfliktus diplomáciai megoldására törekszik.
Megroppanni látszik Irán elrettentő ereje, amit Izrael a várható ellencsapással ki is használhat. Kérdés, Teherán tovább keménykedik-e, és a hazardírozás megmenti-e a rendszert.
Ghalibafot idézve a Le Figaro azt írta: az iráni kormány kész tárgyalni Franciaországgal a Biztonsági Tanács 1701-es határozatának végrehajtásáról. Ez az az ENSZ-egyezmény, amely a 2006-os izraeli-libanoni háborúnak véget vetett, és a felek a mostani tűzszünet előfeltételének tekintik.
„Az 1701-es nemzetközi határozat végrehajtására irányuló tárgyalások kérdését a libanoni állam vállalja” – mondta Mikati úr válaszul az ENSZ-egyezményre utalva. „Mindenkinek támogatnia kell ezt, nem pedig új mandátumok kiszabására törekedni.”
A 2006-os megállapodás az izraeli erők Libanonból való kivonását vonta magával, és kimondta, hogy csak a libanoni hadsereg és az ENSZ békefenntartói működhetnek katonailag Libanon déli részén. Az egyezményt ugyan a közvélemény és a felek hatástalannak tartják, de a jelenlegi konfliktus során ismét a fókuszba került.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.