Az Amnesty International jogvédő szervezet posztolt egy videót, amin egy fiatal nő fehérneműben és fedetlen hajjal az iráni Azad Egyetem előtt sétál. Egy másik felvételen látható, ahogyan a nőt egy csapat férfi körülveszi és egy autóba tuszkolja. Az Amnesty szombati közleménye szerint az öltözködési szabályok ellen tiltakozó nőt, aki az egyetem hallgatója, erőszakkal tartóztatták le – írja a CNN.
A fejkendő (hidzsáb) viselése nőknek kötelező nyilvános tereken az iráni iszlám szigorú törvényei szerint, és aki nem tartja be a szabályokat, komoly megtorlásra számíthat, amelyet az erkölcsrendőrség hajt végre.
Az egyetemen tanuló diákok által működtetett közösségi oldal hírlevelében arról írtak, hogy a nőt korábban egy iráni önkéntes félkatonai csoport, a Baszidzs tagjai zaklatták az egyetemen: letépték róla a hidzsábot, és széttépték a ruháit.
Az állami Fársz hírügynökség szemtanúkra hivatkozva állítja, hogy a fiatal nő levetkőzött, miután a biztonsági személyzet két tagja nyugodt hangnemben figyelmeztette arra, hogy ne szegje meg az öltözködésre vonatkozó szabályokat.
Az egyetem sajtóosztályának igazgatója azt állítja, hogy a fehérneműre vetkőzött nőnek mentális problémái vannak.
Mai Sato, az ENSZ Iráni Iszlám Köztársasággal foglalkozó különmegbízottja az X-en azt írta, hogy kiemelt figyelemmel kíséri ezt az esetet, beleértve a hatóságok válaszát.
I will be monitoring this incident closely, including the authorities response. #Iran https://t.co/CgEIjCKEMD
— Mai Sato (@drmaisato) November 2, 2024
Az Amnesty a nő azonnali szabadon bocsátását követeli, valamit azt, hogy találkozhasson ügyvédjével, családjával.
Amir Mahjob, az egyetem PR-igazgatója az X-en közzétett bejegyzésében közölte, hogy az egyetem biztonsági személyzete közbelépett, amikor az egyik hallgató illetlenül viselkedett, és bevitték őt a rendőrségre. Egy későbbi posztban egy rendőrségi jelentésre hivatkozva azt mondta, hogy a diák súlyos mentális problémákkal küzdött. Hozzátette, hogy a diák kétgyermekes anya volt, aki külön élt a férjétől, és reméli, hogy a családja hírnevében nem esik majd kár az online terjedő bulvárhírek miatt.
Két évvel ezelőtt Irán-szerte tiltakozások törtek ki a 22 éves Mahsa Amini halálát követően, aki az erkölcsrendészet őrizetében vesztette életét letartóztatása után. Azért fogták el, mert nem viselte megfelelően a fejkendőjét.
Az iráni rezsim a tiltakozásokat követő erőszakos fellépésében több száz ember vesztette életét. Azóta sok iráni nő azzal folytatja a tiltakozást, hogy nyilvános helyen leveszik a fejkendőjüket.