Moszkva kész lenne Washingtonnal tárgyalni a nukleáris leszerelésről, de aggódik a brit és a francia készletek miatt
A két ország atomarzenálja együtt sem teszi ki az orosz készletek tizedét.
hvg.hu/MTI
Moszkva kész tárgyalni Washingtonnal a nukleáris leszerelésről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak, reagálva Donald Trump amerikai elnök davosi felvetésére. „A egész világ, országaink népeinek érdekében természetesen abban vagyunk érdekeltek, hogy ez a tárgyalási folyamat minél hamarabb megkezdődjön” – mondta.
„A jelenlegi körülmények között, természetesen, az összes nukleáris potenciált figyelembe kell venni. És nem lehet például úgy tárgyalni, hogy nem vesszük figyelembe Franciaország, Nagy-Britannia nukleáris potenciálját. A jelenlegi realitások ezt a szükségszerűséget diktálják” – tette hozzá.
Peszkov azt már nem bontotta ki, hogy a becslések szerint az Egyesült Királyság (225) és Franciaország (290) atomarzenálja még együtt sem éri el az orosz készletek (5580) tizedét.
Nem kommentálta az orosz elnöki szóvivő Trump arra vonatkozó szavait, hogy kész haladéktalanul találkozni orosz hivatali partnerével. Mint mondta, nincs hozzáfűzni valója ahhoz, amit korában többször is elmondott Moszkva tárgyalási készégéről.
Trump azon állításáról, amelye szerint az alacsonyabb olajárak véget fognak vetni az ukrajnai konfliktusnak, kijelentette: „Nem. Ez a konfliktus nem az olajáraktól függ.” Persze azt már nem tette hozzá, hogy ha maga a konfliktus nem is az olajárak függvénye, az orosz gazdaság és ezáltal Moszkva háborús erőforrásai nagyon is profitálnak a magas olajárakból.
Az amerikai elnök arra vonatkozó szavaira felelve, amelyek szerint az ukrán elnök „kész a tárgyalásra és a megállapodásra”, Peszkov emlékeztetett arra, hogy Volodimir Zelenszkij rendeletben tiltotta meg magának, hogy tárgyalásba bocsátkozzon Oroszországgal.
Oroszországot igencsak meglepte, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatása után szinte azonnal megfenyegette Moszkvát: ha nem hagy fel az ukrajnai agresszióval, komoly szankciókra, adókra és vámokra számíthat. A meglepetés már csak azért is indokolt, mert korábban úgy tűnt, a republikánus politikus által szorgalmazott tűzszünet és béke inkább az orosz érdekeknek felelt volna meg.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.