Orbán rossz lóra tett a német szélsőjobbal – a német választásról a Fülkében
A magyar miniszterelnök rossz ütemérzékkel fordult az AfD felé. Annyira, hogy ezt az ország megérezheti akár Friedrich Merz kancellársága alatt komolyabban is. Gergely Mártont és Bábel Vilmost Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
A magyar miniszterelnök rossz ütemérzékkel fordult az AfD felé. Annyira, hogy ezt az ország megérezheti akár Friedrich Merz kancellársága alatt komolyabban is. Gergely Mártont és Bábel Vilmost Kacskovics Mihály Béla kérdezte. Iratkozz fel a Fülke csatornájára!
Nem omlott össze a politikai tűzfal az AfD körül, Orbán Viktor egyszerűen elszámolta magát, Alice Weidel, a német szélsőjobboldali párt elnöke pedig köszönte szépen az ingyen kampányrendezvényt, amit Budapesten összehoztak neki. Magyarország ebből a kapcsolatból – mivel az AfD jó eséllyel nem fog bekerülni a német kormányba – nem tud profitálni, viszont a CDU/CSU-val kibogozni azt a bonyodalmat, amit a szélsőségesek mellett kiállás jelent, nem lesz egyszerű.
De mi lesz vasárnap? Ha Friedrich Merz valóban nyerni tud, hogyan fog tudni kormányt alakítani? Hogyan kormányozhatja Németországot vissza oda, ahol az korábban stabilan állt, Európa legerősebb országaként? Hogy fog szót érteni az Egyesült Államokkal, és mihez kezdhet Magyarországgal? Gergely Mártont, a HVG főszerkesztőjét és Bábel Vilmost, lapunk politikai újságíróját Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
A német választást megéri a HVG-n követni: Bábel Vilmos lapunkat Berlinből fogja tudósítani, helyszíni beszámolóit a pártok eredményváróiról fogjuk közölni.
Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?