A NATO-főtitkár optimista, Trump megerősítette neki az elkötelezettségét a szövetség felé
Az amerikai-ukrán tárgyalásokban is bízik.
HVG
Mark Rutte óvatosan optimista azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közötti tárgyalások jó eredményekhez vezethetnek – erről a NATO főtitkára Brüsszelben, Andrzej Duda lengyel elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján beszélt.
Szerinte a “dolgok pozitív irányba fejlődhetnek”, azt követően, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök szerdán levélben tájékoztatta Donald Trumpot arról, hogy készen áll tárgyalóasztalhoz ülni a béke elérése érdekében.
Mark Rutte
AFP/NICOLAS TUCAT
Rutte hangsúlyozta: “fontos, hogy Ukrajna erős pozícióban legyen”, amikor megkezdődnek a béketárgyalások a konfliktus lezárása érdekében.
“Ukrajna támogatásának folytatódnia kell, és ezért üdvözlöm, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna jelenleg tárgyal arról, hogyan lehet előrelépni ebben az ügyben, és hogyan lehet megoldani néhány nehézséget” – mondta.
Ez lenne az első hivatalos találkozó a két ország között Zelenszkij és Trump összeszólalkozása óta.
A főtitkár azt is kiemelte, hogy az amerikai elnök megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét a NATO felé.
“Bizonytalan idők járnak, és tudom, hogy egyesek aggódhatnak a NATO jövője miatt, ezért hadd legyek világos: a transzatlanti kapcsolat és partnerség továbbra is szövetségünk alapja.
Trump elnök egyértelművé tette az Egyesült Államok és saját személyes elkötelezettségét a NATO iránt, valamint azt az elvárását is, hogy Európának többet kell tennie a védelmi kiadások terén”
– tette hozzá.
A holland politikus rámutatott, hogy ezen a téren már van előrelépés, tavaly az európai NATO-szövetségesek és Kanada katonai kiadásai összesen 20 százalékkal nőttek.
Andrzej Duda nyilatkozatában arra szólított fel, hogy NATO-szövetségesek júniusi hágai csúcstalálkozóján állapodjanak meg arról, hogy a bruttó hazai termékük (GDP) legalább 3 százalékát fordítják védelemre. Reményét fejezte ki továbbá, hogy Zelenszkij és Trump viszonya javulni fog.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.