Trump levélben üzent Iránnak: tárgyalni akar az atomprogramról
A közvetítő szerepe Oroszországé lehet.
MTI
Donald Trump tárgyalni akar Iránnal a nukleáris programjáról, ezért levelet írt Ali Hamenei ajatollahnak, az ország legfőbb vallási és politikai vezetőjének.
„Azt mondtam nekik, remélem, hogy tárgyalni fognak, mert az sokkal jobb lesz Iránnak” – mondta az amerikai elnök a Fox Business Network hírcsatornának. – „Szerintem örülniük kellene ennek a levélnek, mert a másik lehetőség az, hogy csinálnunk kell valamit, mert nem engedhetünk meg még egy atomfegyvert” – fogalmazott Trump.
Iránt két módon lehet kezelni. Katonailag vagy alkut kötünk. Jobban örülnék, ha alkut tudnánk kötni, mert nem szeretnék ártani Iránnak. Nagyszerű nép”
– tette hozzá.
A teheráni külügyminisztérium egyelőre nem reagált a nyilatkozatra. A helyzetet nehezíti, hogy a két ország között nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat. Igaz, a napokban Oroszország beleegyezett abba, hogy közvetítsen az Egyesült Államok és Irán között olyan kérdésekben, mint az atomprogram vagy az iráni rezsim támogatását élvező közel-keleti proxiszervezetek.
Az iráni nukleáris program téma volt Trump és Putyin telefonbeszélgetése és a Szaúd-Arábiában tartott amerikai-orosz tárgyalás során is.
Irán atomprogramja lelepleződése óta, körülbelül húsz éve váltig állítja, hogy nukleáris fejlesztései kizárólag békés célokat szolgálnak, és nem akar atomfegyvert előállítani.
2015-ben írt alá egyezséget nukleáris programjáról a nagyhatalmakkal, ezt azonban 2018-ban, Trump első elnöksége idején az Egyesült Államok egyoldalúan felmondta, és visszaállította a Teheránt sújtó szankciókat. A megállapodás értelmében Irán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserébe a nemzetközi közösség enyhített az országot sújtó büntetőintézkedéseken. Donald Trump akkor azzal indokolta országa kilépését a megállapodásból, hogy az végső soron nem garantálja, hogy Iránnak soha nem lesz atomfegyvere.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.