szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha bűnösnek találják, akár halálbüntetést vagy életfogytiglani börtönt is kiszabhatnak rá.

Dél-Korea alkotmánybírósága április 4-én dönt arról, hogy véglegesen távoznia kell-e Jun Szogjol, Dél-Korea hivatalából felfüggesztett elnökének vagy visszahelyezik a tisztségébe – írta meg a Reuters a bíróság keddi nyilatkozata alapján.

A döntést helyi idő szerint 11 órakor hirdetik ki, és az ülést élőben közvetítik majd. A bíróság jelenleg nyolc bíróval működik, egy hely betöltetlen. Dél-Korea alkotmánya szerint Jun elmozdításához legalább hat bírónak kell támogatnia az indítványt.

Március elején írtuk meg, hogy miután az ügyészség nem fellebezett azon bírósági döntés ellen, amellyel visszavonták az elfogatóparancsot, kiengedték a fogdából Jun Szogjolt. Ez azonban nem azt jelentette, hogy ne folytatódna a büntetőjogi és alkotmányos vádeljárás, amit a december elején kihirdetett, majd gyorsan vissza is vont szükségállapot miatt indítottak ellene.

A dél-koreai politikus januárban vették őrizetbe, és házához több ezer híve vonult oda és a helyszínen nagy erőkkel jelentek meg a rendőrök is. Szogjol az elfogásakor közzétett videófelvételen kijelentette, hogy továbbra is törvénytelennek tartja az ellene folyó eljárást, és azért működik együtt, hogy elkerüljék a vérontást.

Február 25-én, a tárgyalása végén tett zárónyilatkozatában az elnök azt állította, hogy a rendkívüli állapot kihirdetése a „nemzetellenes erők”, az észak-koreai szimpatizánsok és az ellenzéki patthelyzet elleni fellépést szolgálta. A bejelentést követően a dél-koreai won fordított a korábbi gyengülésén, és erősödni kezdett a dollárral szemben.

Ennek ellenére a közvélemény-kutatások szerint a koreaiak többsége az elnök eltávolítását támogatja. Bár már némiképp csillapodtak a kedélyek, még így is a Gallup Korea pénteken közzétett felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka Jun elmozdítását pártolja. Ha a bírók is ezen a véleményen vannak, akkor az alkotmány szerint 60 napon belül új elnökválasztást kell tartani.

Az elnök ezen felül külön büntetőeljárás alatt is áll, mivel a rendkívüli állapot kihirdetése miatt felkelés vezetésével is vádolják. Ha bűnösnek találják, akár halálbüntetést vagy életfogytiglani börtönt is kiszabhatnak rá, bár Dél-Koreában 1997 óta nem hajtottak végre kivégzést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!