Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével, majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.
A dél-koreai politikus januárban vették őrizetbe, és házához több ezer híve vonult oda és a helyszínen nagy erőkkel jelentek meg a rendőrök is. Szogjol az elfogásakor közzétett videófelvételen kijelentette, hogy továbbra is törvénytelennek tartja az ellene folyó eljárást, és azért működik együtt, hogy elkerüljék a vérontást.
South Korean President Yoon Suk Yeol left a detention center on Saturday (March 8), after prosecutors decided not to appeal a court decision to cancel the arrest warrant of the impeached leader.
A szöuli központi kerületi bíróság pénteken érvénytelenítette az elnök letartóztatási parancsát arra hivatkozva, hogy a vádemelés időzítése mellett a nyomozás jogszerűségével kapcsolatban is kérdések merültek fel.
Ügyvédei szerint a bírósági döntés “megerősítette azt, hogy az elnök fogva tartása mind eljárásbeli, mind anyagi szempontból problematikus volt”, a friss ítéletet pedig “a jogállamiság helyreállítása felé vezető út kezdetének” nevezték. És ő is hasonlóan nyilatkozott. “Szeretném megköszönni a (…) bíróság bátorságát és elszántságát a jogsértés helyrehozásáért” – kommentálta a történteket.
Az alkotmánybíróság várhatóan az elkövetkező napokban dönt arról, hogy visszahelyezi-e avagy véglegesen elmozdítja Junt hivatalából.
Szombaton a felfüggesztett elnök mintegy 55 ezer támogatója gyűlt össze Szöul főbb kerületeiben, míg az ellentüntetésen több mint 32 ezren vettek részt az alkotmánybíróság közelében – jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a rendőrség becslését ismertetve.
A dél-koreaiak továbbra is ellenzik Jun politikai visszatérését: a Gallup Korea közvélemény-kutató cég pénteki felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka eltávolítaná hivatalából, és mindössze 35 százalékuk marasztalná az elnöki tevékenység folytatására.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.