szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A döntést azzal indokolták a hatóságok, hogy túl sok menekült marad Líbiában, ezzel veszélyeztetik az ország etnikai összetételét.

A líbiai hatóságok azzal vádoltak meg afrikai menekülteket segítő szervezeteket, hogy a segéllyel maradásra ösztönzik az afrikaikat, ezzel pedig veszélyeztetik az ország etnikai összetételének egyensúlyát – mondta csütörtökön Salem Gheit, a belbiztonsági hatóság szóvivője. Ezt úgy akarták megelőzni, hogy kitiltottak tíz segélyszervezetet Líbiából, köztük van az Orvosok Határok Nélkül (MFS), az ENSZ menekültügyi szervezete (UNHCR) és a Norvég Menekültügyi Tanács (NRC) is – írja a BBC.

Tunéziában két évvel ezelőtt hasonló intézkedéseket hajtottak volna végre, de az ottani döntéshozókat gyorsan elítélték feketeellenes rasszizmus miatt.

Líbia és Tunézia is a Földközi-tenger partján fekszik, mindkét ország kulcsfontosságú tranzitpontja a tengeren át Európába tartó afrikai migránsoknak. A líbiai hatóságok vádjai között elhangzott az is, hogy a segélyszervezetektől kapott gyógyszer, ruha miatt végső célállomásként és nem tranzitországként tekintenek az afrikaiak Líbiára.

A menekültek helyzetét is nehezíti, hogy elszaporodtak az embercsempészek Moammer Kadhafi líbiai vezető 2011-es megbuktatása és a kormányzás összeomlása után. Ekkor az ország két részre oszlott, külön kormánnyal. A milicistákat azzal vádolják, hogy olyan fogolytáborokat működtetnek, ahol halálra verik és éheztetik az embereket, a líbiai őrséget pedig azzal vádolják, hogy a tengerben segítségre szoruló embereknek nem segítenek, hanem inkább csak lefilmezik őket. A líbiai hatóságok ezekre a vádakra nem reagáltak. A segélyszervezetek kiutasításáról szóló rendeletet a fővárosban, Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert kormány hozta.

Az Orvosok Határok Nélkül már egy héttel a döntés előtt felfüggesztette munkáját az országban, mert a líbiai hatóságok kihallgatásokra hívták be a szervezet munkatársait, folyamatosan zaklatták őket.

„A szervezetünk nagyon aggódik a döntés következményei miatt, amelyek érintik majd az általunk kezelt betegeket és humanitárius dolgozóink biztonságát is” – olvasható az MFS közleményében.

Az ENSZ menekültügyi szervezete is reagált: szerintük az általuk megsegített emberek nem migránsok, hanem nagy szükségben lévő menekültek. Hozzátették, eddig a tripoli kormány beleegyezésével működtek Líbiában, több mint 30 éven át. A szervezet igyekszik mihamarabb tisztázni a helyzetet, hogy munkáját folytatni tudja az országban.

Több mint hatvan menekült fulladt a tengerbe Líbia partjainál

Az áldozatok Nigériából, Gambiából és más afrikai országokból származtak, köztük nők és gyermekek is voltak – közölte az ENSZ. Idén eddig több mint 2250 ember halt meg a Földközi-tenger középső részén húzódó migrációs útvonalon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!