Több drónt és kevesebb repülőgépet akar Trump a 2026-os katonai költségvetésben
A katonák fizetését is emelnék, ugyanakkor jelentős létszámleépítésre is készülnek a haditengerészetnél.
hvg.hu
Donald Trump amerikai elnök fizetésemelést akar a katonáknak, több csúcstechnológiás rakétát és drónt a jövő évi védelmi költségvetésben, mindeközben a haditengerészetnél munkahelyeket szüntetne meg, valamint kevesebb hajót és vadászgépet vásárolna a takarékosság érdekében – írja a Reutersa szerdán közzétett 2026-os költségvetési adatok alapján.
Katonai kiadásokra, mint idén, jövőre is 892,6 milliárd dollárt szán az amerikai kormányzat, a keretből a védelmi és a nemzetbiztonsági feladatokat finanszírozzák majd. A költségvetésben szerepelnek az energiaügyi minisztérium által végzett, nukleáris fegyverekkel kapcsolatos tevékenységek is, és nő a belbiztonság finanszírozása, ugyanakkor veszélyeket rejthet az a keretezés, hogy Trump forrásokat von el a fegyverek és katonai szolgáltatások terén.
A Trump által tervezett Aranykupola rakétavédelmi pajzs finanszírozásának nagy része egy külön költségvetési kérelemben szerepelt, és nem része a kongresszusnak küldött legutóbbi javaslatnak.
Az új amerikai rakétavédelmi programnak már az ígérete is újraértelmezi a teljes nemzetközi rendszert és katonai egyensúlyt. Jelenleg legalább annyi kérdést vet fel, mint amennyi előnnyel kecsegtet.
Még a Joe Biden vezette adminisztráció által készített, 2025-ös költségvetésben 68 F-35-ös repülőgép beszerzése szerepel, ezzel szemben Trumpék csak 47-tel terveznek 2026-ra. A képviselőházban ez máris vitát váltott ki, a költségvetési bizottság védelmi albizottsága 69 darabra emelné ezt a számot.
Trumpék emellett csak három hadihajó beszerzését tervezik, a haditengerészet ugyanakkor közölte, hogy egy másik előirányzat-tervezetben még várható további 15 hadihajó beszerzése.
A költségvetés 3,8%-os fizetésemelést kér a katonák számára, de a költségeket is csökkenti a régebbi fegyverek, köztük a drágábban üzemeltethető hajók és repülőgépek nyugdíjazásával. A terv szerint a haditengerészet 7286 fővel csökkenti polgári alkalmazottainak létszámát.
Nagy változás még az idei és a jövő évre tervezett költségvetés között, hogy sokkal kevesebb precíziós csapásmérő rakétával terveznek, amelyek az Ukrajnában használt taktikai rakétákat (ATACM) váltják majd fel. Folytatja viszont a légierő a nagy hatótávolságú rakéták beszerzését, amelyek a csendes-óceáni térségben lehetnek hasznosak.
Nő emellett a kis drónokra fordított kiadások összege, részben az ukrajnai tapasztalatok miatt, ahol a pilóta nélküli repülőgépek az alacsony költségű, mégis rendkívül hatékony hadviselés szerves részének bizonyultak.
Nyitóképünkön egy F-35-ös repülőgép egy anyahajón. Fotó: AFP / Song Kyung-Seok
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.