szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Brüsszel az atomenergiát, sőt kisebb mértékben a földgázt is zöld energiaforrásnak tekintené egy átmeneti időszakban, de ezt a Párizs által javasolt elképzelést Berlinben elvetik – állapítja meg a Politico.

"El kell ismernünk, hogy a fosszilis és nukleáris energiaforrások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy fokozatosan karbonmentesítsük az uniós gazdaságokat" – írja az a határozattervezet, amelyet a tagállamok pénteken kaptak meg. A Politico által megszerzett tervezet szerint a nukleáris energia fenntarthatónak minősülne, mert "nem okoz jelentős környezeti károsodást". Ez alapján zöld beruházásnak minősítenének minden olyan nukleáris tervet, amelyet 2045-ig engedélyeznek.

Emmanuel Macron francia elnök ezért is utazta körül az uniós tagállamokat, hogy ehhez az elképzeléshez támogatókat találjon. Budapesten talált is, amikor a visegrádi négyek vezetőivel találkozott. Franciaország január elsejétől az Európai Unió soros elnöke. Macron tavasszal választások elé néz, ezért számára különösen fontos, hogy látványos eredményeket produkáljon.

A földgázberuházások is zöldnek minősülnének a határozattervezet szerint, de csak rövidebb időre, és csakis akkor, ha egy kilowatt így termelt áram nem bocsát ki 270 gramm szén-dioxidnál többet.

Berlin nemet mond

Nem támogathatjuk ezt a határozattervezetet – jelentette ki a német alkancellár, aki a zöldek társelnöke. Robert Habeck, aki gazdasági és klímavédelmi miniszter az új német kormányban azzal érvelt, hogy az uniós javaslat "felvizezi" a fenntarthatóság kritériumát. Robert Habeck szerint a pénzpiacok sem fogadnák el, hogy "zöldre mosdatják az atomenergiát".

Steffi Lemke környezetvédelmi miniszter még keményebben fogalmazott a Funke-médiában: "abszolút helytelen, hogy az Európai Bizottság a nukleáris energiát fenntarthatónak minősíti".

Lemke éppúgy zöld mint Habeck, a szociáldemokrata Olaf Scholz kancellárnak nem lesz könnyű meggyőzni őket. Scholz viszont Macron legfőbb szövetségese Európai Unióban, ahol Mario Draghi olasz miniszterelnökkel együtt akarnak reformokat elfogadtatni. A baj az, hogy az Európai Unió épp ezzel a határozattal akar több milliárd eurót szerezni a zöld beruházásokhoz.

A zöldek az Európai Parlamentben is tiltakoznak, de a többség támogatja a határozattervezetet. "Ursula von der Leyen javaslata visszalépés. Ezzel a szavahihetősége a klímaváltozással kapcsolatban súlyosan sérül" – mondta a Politicónak Rasmus Andresen német zöld képviselő. Hangsúlyozta: "A nukleáris és a fosszilis energia nem fenntartható. Vannak jobb és realisztikusabb lehetőségek arra, hogy megteremtsük az Európai Unió karbonsemlegességét. Ursula von der Leyen javaslata rossz jelzést küld a befektetőknek."

Ausztriában, ahol a zöldek szintén kormányon vannak, ugyanígy megfogalmazódtak bírálatok. Macron elképzelését azonban az uniós államok többsége támogatja, ezért a francia elnökön és a német kancelláron múlik, milyen kompromisszumot tudnak találni a következő csúcstalálkozókon Brüsszelben.

Most két hete van mindenkinek, hogy tanulmányozza a határozattervezetet – írja a párizsi Les Échos.

"Az Európai Bizottságnak sikerült a kör négyszögesítése, ezért nem nagyon változik már a javaslat. Szerintem az Európai parlament többsége meg fogja azt szavazni" – mondta a Les Échos-nak Pascal Canfin, aki Macron mozgalmát képviseli Brüsszelben, és egyáltalán nem mellesleg ő a környezetvédelmi bizottság elnöke az Európai Parlamentben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!