szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mészáros Lőrinc üzlettársa tisztíthatja meg a Holt-Tiszát Szegednél, már aláírták a szerződést is, csak augusztusban kezdik a munkát, de a vizet a holtágból már korábban leengedték. Június 30-ig viszont továbbra is mehet bele a szennyezett víz.

Elsüllyedt három ló és három lovas a Holt-Tisza iszapos részén, a tíz nappal ezelőtti esetről a Telex tudósított hétfőn. A portál az ATIVIZIG-től megtudta, hogy a területet már egy hónappal ezelőtt átadták a holtág kármentesítését végző cégnek. A három lovas megsüllyedéséig semmilyen figyelmeztetést nem helyeztek ki, sem a cég, sem a vízügyi igazgatóság, pedig a Telexnek a helyiek azt mesélték, hogy előfordultak már kisebb balesetek, szerencsére egyik sem végződött tragédiával. A tíz nappal ezelőtti eset óta több figyelmeztető táblát is kihelyeztek a területen.

A 4,5 milliárd forint kármentesítési programjának első fázisát Mészáros Lőrinc testvérének cége, a második fázisra kiírt 3 milliárd forintos közbeszerzést a milliárdos üzlettárásának a cége, a Békés Drén Kft. nyerte. A szegedi holtág kálváriájáról a hvg.hu többször is írt, első körben még 2018 novemberében, amikor a gyálai holtág egyik erősen szennyezett szakaszára elnyertek egy vízügyi projektet. Évtizedeken át Szeged pöcegödre volt a gyálai holtág, ipari üzemek, élelmiszer -eldolgozó, galvánüzem, és a MÁV szennye is idefolyt. A környékben élők már hosszú évek óta próbálják elérni, hogy rehabilitálják a Tisza több kilométeres holtági kanyarulatát, amelynek egyik szakasza különösen szennyeződött, egy mezőgazdasági üzem termálvízcsurgaléka pedig rózsaszínűre festette a vizet.

A helyiek az utóbbi években sokszor nekifutottak a megoldásnak, civil szervezetek ostromolták a vízügyi igazgatóságot, és a hatóságokat is, ennek során derült az is ki, hogy a termálvizet a holtágba engedő agrárcég számára a hatóságok átmenetileg engedélyezték, hogy a hivatalosan megengedett értékeknél magasabb szennyezéssel is belefolyhasson a termálvíz a büdös vízbe. Első körben végül egy támogatásból próbálták megoldani az évtizedes problémát, 2,3 milliárd forintot nyertek a projektre. Gyorsan kiderült a mintavételezések során, hogy jóval nagyobb a szennyeződés, és annak a típusa annál, hogy vízkormányzással meg lehessen oldani, így az elnyert pénzt 2019-ben átcsoportosította az ITM, és még meg is fejelték azt 2 milliárd forinttal, így egy kármentesítési program 4,5 milliárd forintjából kezdődött el a rehabilitáció.

Első körben a szennyezést mérték fel, valamint egy pilotprogramban a szennyezett iszap egy részét kiemelték, és azon kutatták meg azt a technológiát, amellyel esetleg ártalmatlanítani lehet a szennyezett iszapot. A munka első szakaszát a Adept Environ Kft. végezte, ez a cég Mészáros Lőrinc testvérének, Mészáros Jánosnak a tulajdonában van, de elismert szakembereket bíztak meg a kutatással. A helyiek attól tartottak kezdetben, hogy a kikotort szennyezett iszapot a lakóövezet közelében helyezik majd el, végül mostanra kiderült, hogy az iszap egy jelentős részét elszállítják majd. A projekt tehát sínen van, de az erősen szennyezett Feketevízbe, ami a kilenc kilométeres holtág egyik szakasza, és éppen a kármentesítésre vár, még mindig belefolyik a parthoz közeli agrárüzem termálvize. A cég, amely tavasszal gazdát cserélt, továbbra is engedéllyel folyatja a termálvizet, de egy korábbi fórumon úgy tájékoztatták a lakókat, hogy a bevezetés a projekt kezdetével megszűnik. Megkerestük az ATIVIZIG-et, és az Országos Vízügyi Főigazgatóságot, hogy mikor állítják le a szennyező forrást, válaszukból kiderült, hogy a hónap végéig van hivatalosan engedélye a Flóratom Kft.-nek, június 30-val meg kell szüntetniük a termálvíz beengedését a holtágba.

A kármentesítés valójában most kezdődik, egy hónapja ennek a fázisnak a kivitelezőjét is megtalálták, az erre a munkára kiírt közbeszerzést a Békés Drén Kft. nyerte el. A cég évtizedek óta dolgozik együtt Mészáros Lőrinc cégeivel, együtt kapták meg korábban Békés megye szennyvízberuházásait, de az ivóvízminőség-javító programot is együtt végezhették ott.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!