szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Páncélos, lyukat fúr a mederbe, és még az őshonos ragadozók számára is kockázatot jelent. Tavaly tűnt fel a természetvédelmi őröknek egy párducmintás harcsaszerűség, amikor lemerültek, hogy fotókat készítsenek a Hévízi-tó halfajairól. Utánanéztek, és nem örültek annak, amit megtudtak róla.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Addig ismeretlen halfajjal találkoztak tavaly a Hévízi-tóban a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai tavaly, amikor lemerültek, hogy lefotózzák a tóban élő halakat. Az algaevő harcsára emlékeztető addig a tóban ismeretlen halfaj egyik egyedét egy agyagba vájt üreg – ahova a petéit rakja le, tulajdonképpen a fészke – előtt lebegve találták meg, de időbe és további merülésekbe telt, mire be is tudták azonosítani - olvasható a nemzeti park honlapján.

Kiderült hogy a tó új lakója az eredendően a Brazíliában és Bolíviában, a Rio Madeira medencéjében és mellékfolyóiban őshonos párducmintás vértesharcsa (Pterygoplichthys disjunctivus). A betelepült faj, amely akár a 22 Celsius-fokos vízben is jól érzi magát, ráadásul szaporodó állománnyal van jelen – tavaly nyáron már a második “fészekaljat” figyelték meg nemzeti park természetvédelmi őrei.

Amikor jobban utánanéztek a fajnak, rájöttek hogy megjelenése nem ad okot az örömre, ugyanis az akár 60-70 centiméteresre is megnövő halfajt inváziós fajként tartják számon sokfelé, kivadult állományai például eleszik az eleséget az őshonos fajok elől – algával, moszattal, vízi növényekkel, elhullott állatokkal táplálkoznak –, emellett akár méretes járatokat is vájnak a folyók medrébe, és kockázatot jelentenek az esetlegesen őket prédálók számára, mivel

az őshonos ragadozók nincsenek felkészülve ezeknek a halaknak a páncéljára és az elcsontosodott, tüskeszerű mellúszóikra, emiatt könnyen megsérülhetnek, megfulladhatnak.

A nemzeti park munkatársai most azt vizsgálják, hogy a halfajnak mekkora állománya élhet a tóban és miként lehetne megakadályozni a további szaporodását.

(via: 24.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!