szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy eléggé tipikus történet, többek közt arról, hogy mekkora lutri, kinek adjuk el használt autónkat. A kormányzati rendszer pedig a legalapvetőbb problémák ellen is tehetetlen.

Hiába adta el négy hónapja a gépkocsiját, és jelentette be ezt már másnap a kormányhivatalnál egy férfi, a mai napig kapja, többek közt, a parkolási bírságokat korábbi autója után, mert a vevő nem íratta át saját nevére – írja egy tanulságos történetben az enpenzem.hu.

A kocsi eladása után egy hónappal a rendőrségtől érkezett az első, gyorshajtás miatti 30 ezer forintos büntetés – így indul a történet. Ezt viszonylag könnyen el lehetett intézni a rendőrségnek megküldött adásvételi szerződéssel és a kormányhivatali bejelentés másolatával. Ezután a IX. kerületi parkolási társaságtól kezdtek sorra érkezni a büntetések. Míg az első csomagra (három decemberi parkolási pótdíj) benyújtott panaszt elfogadta a parkolási társaság, és törölte a pótdíjat, a következő csomag (ez újabb három parkolási pótdíj volt) esetében már nem volt hajlandó rá, többszöri levélváltás után sem – írják. Az egész sztori részletei itt.

A férfi kénytelen volt továbbmenni és nagy nehezen kiderítette, hogy az autót időközben, január végén (két és fél hónappal az eladás után!) levizsgáztatták , így érvényes műszakija van. (Igaz mindezt nem világos, hogyan tehette a vevő, ha nem íratta át a nevére a járművet, de mint tudni Magyarországon sok mindent lehetséges – a szerk.)

Végül Szigetszentmiklóson, a lakóhelye szerinti kormányhivatalnál, közölték, hogy nem tudnak mit csinálni, nem ők az illetékesek, hanem a vevő lakóhelye szerinti kormányhivatal. Következett hát a XX. kerület, folytatódott László zarándoklata. Ebben a kormányhivatalban pedig arról tájékoztatták, hogy már meghozták a határozatot, amit postáztak. De az is kiderült, hogy, amíg az új tulajdonos be nem jelenti a vásárlást, addig nem írják át a nevére az autót, így továbbra is László kapja majd a csekkeket, és foglalkozhat azzal, hogy küldözgeti az igazolásokat az adásvételről, és arról, hogy bejelentette a kormányhivatalnak.

Végül a napokban a kormányhivatal ideiglenesen, a bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt két hónapra kivonta az autót a forgalomból, forgalmi engedélyét és hatósági jelzését bevonja. Mindez négy hónappal az adásvétel után.

Az eset egyébként nem egyedi. A Totalcar hasonló történetében az ügyvéd csak azt tudta tanácsolni, hogy az eladó jelentse be a kormányhivatalnál, hogy nem írták át az autót a vevő nevére, és akkor majd kivonják a gépkocsit a forgalomból. Addig is az érkező bírságokat nem kell befizetni, hanem el kell juttatni az adásvétel és a kormányhivatalnál tett bejelentés másolatát a bírságolónak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!