szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Anne Sofie von Otter a Me Too mozgalom egyik leghangosabb kritikusa lett, miután a férje az ellene felhozott szexuális zaklatási vádak hatására elvesztette a munkáját, depressziós majd öngyilkos lett.

„Egy embert meg lehet törni” – mondta az operaénekes a Zeit című német lapnak adott interjúban. Anne Sofie Von Otter a bulvársajtót vádolta, amely szerinte félrevezető vádakat tett közzé, de az emberi ítélkezés elhamarkodottságát is bírálta. Szerinte csordamentalitás alakult ki, és veszélyezteti a független, kritikus gondolkodást.

A Grammy-díjas operaénekest az egyik lap a világ legismertebb #metoo özvegyének nevezte. Von Otter férje, Benny Fredriksson 16 éven át volt a stockholmi Kulturhuset Stadtteatern vezetője. A svéd sajtóban tavaly decemberben jelentek meg az első vádak az 58 Fredriksson ellen: a lapok azt állították, hogy szeszélyes diktátorként viselkedett, eltűrte a szexuális visszaéléseket és a saját alkalmazottait is zaklatta. Az Aftonbladet című lap többtucatnyi névtelen forrásra hivatkozva azt írta, hogy az intézményben a félelem és a zaklatás kultúrája uralkodott Fredriksson vezetése alatt. A lap szerint előfordult, hogy az igazgató azt követelte az egyik színésztől, hogy meztelenül próbáljon, egy másik alkalmazottnak azt mondta, választania kell az abortusz és az egyik szerepe feladása között, a szexuális zaklatással vádolt alkalmazottakat pedig megvédte. „Az emberi méltóság nullával egyenlő” – mondta az egyik nő. Az Expressen című lapnak az egyik színész azt mondta, hogy Fredriksson egy kis Hitler.

Egy belső vizsgálat ugyanakkor nem igazolta a bulvárlapokban megjelent vádakat. Az Aftonbladet kiadója, Lena K. Samuelsson a Washington Postnak azt mondta, Fredriksson halála tragédia, de sztorik relevánsak voltak, ezért meg kellett írniuk. A vezetői kultúrát és a szervezeti állapotokat feltáró nyomozást több mint negyven vallomás és interjú alapján folytatták le – közölte Samuelsson. Hozzátette, hogy noha az elmúlt években több alkalommal is panaszt tettek a kollégák, az intézmény vezetése nem tett semmit. Samuelsson elismerte ugyanakkor, hogy a tudósításukat befolyásolhatta a Me Too mozgalom körüli felfordulás, és az önkritikára is lát okot.

Von Otter szerint a férje nem tudott mit kezdeni a „karaktergyilkossággal”. Hamar úgy döntött, hogy visszalép az állásából, és bár először megkönnyebbült, később depressziós lett. A nő hozzátette, hogy senki sem vállalta, hogy a védelmére keljen, attól tartva, hogy a média őt is besározza. Von Otter szerint a férje poszttraumás stressz-szindrómától szenvedett, amely a kezdeti sokk után három hónappal vált akuttá. A férje ártatlanságát végig védte, szerinte bár nehéz főnök volt, és néha kiabált, a szexuális visszaélések vádja semmiképpen sem állja meg a helyét ellene.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!