Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hat óra alatt kimerítettek az igénylők a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél egy uniós pályázati keretet, melyet energetikai projektek támogatására lehetett igénybe venni. A pályázathoz szükséges kitöltő programot az ügynökség csak múlt péntek este tette közzé, de a pályázatot hétfő délutánra már le is zárták. A kitöltő program hibái miatt még lehet ebből baja az NFÜ-nek.

Hétfőn fél nap alatt fogyott el az NFÜ egyik pályázatának a 16,5 milliárdos kerete. A pályázatot a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében írták ki, akárcsak egy hete, amikor hasonló gyorsasággal fagyasztottak be egy 11,5 milliárdos keretet. A kiírás ezúttal Magyarország zöldenergia-termeléssel kapcsolatos európai uniós vállalásait hivatott elősegíteni.

Minta a múlt hétről

Mint ahogy arról múlt pénteken beszámoltunk, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) úgy fagyasztott be egy régóta várt pályázati forrást, melyen keresztül vállalkozások és önkormányzatok épületenergetikai korszerűsítésre kérhettek vissza nem térítendő támogatást, hogy a jelentkezés gyakorlatilag be sem érhetett a postán az ügynökséghez. A projekt (KEOP 2012-5.5.0) keretében mikro-, kis- és középvállalkozások egytől ötvenmillió forintig, önkormányzatok pedig 50-től 500 millió forintig pályázhattak épületenergetikai felújításokra. A február 11-én megnyitott keretet azonban két nap után az NFÜ teljes egészében befagyasztotta, amit nemcsak a hoppon maradt pályázók, hanem a pályázatírók és a szakértőként foglalkoztatott energetikai szakemberek sem hagytak szó nélkül.

Biomassza erőmű
MTI / Rosta Tibor

Hétfőn egy újabb pályázati keretet nyitottak meg (KEOP 2012-4.10.0/C), ami megújuló energia alapú áram- és hőtermeléses beruházásokhoz nyújt segítséget, akár 1 milliárd forintos összeghatárig. A történet furcsasága, hogy az NFÜ ugyan a pályázatot január 18-án kihirdette, de a pályázati kitöltő programot – amivel a pályázó a pályázatát elkészíthette – nem tették elérhetővé. Mivel tájékoztatás az ügyben nem történt, így a múlt héten több potenciális pályázó is úgy vélte, hogy – miképp ez korábban is előfordult – elhalasztják a pályázat benyújtási határidejét. Nem lett igazuk, mert múlt pénteken este nyolc óra után megjelent az NFÜ honlapján a kitöltő program. Igaz, ezt követően az oldal többször is elérhetetlenné vált. Az NFÜ ugyanakkor maradt az előre meghirdetett február 18-i határidőnél, és a keretet éppen úgy, ahogy azt egy héttel korábban tették, még aznap be is fagyasztották azzal az indokkal, hogy a keret lényegében elfogyott.

A pályázat ügyében lehetnek még komplikációk, ugyanis a kitöltő program több hibát is tartalmaz.  Egy pályázó az információink szerint egy 20 pontból álló hibalistát küldött az NFÜ-nek. Ebben felhívja az illetékesek figyelmét például arra, hogy a program rossz kalkulációkat készít a pályázatokhoz, az elektronikus felületen több legördülő menü is csak rossz válaszokat tartalmaz, valamint hogy a pályázatok mellékleteként benyújtandó Excel-tábla és a kitöltési segédprogrammal kitöltött pályázati anyag nem mindenben koherens egymással, pedig elvben ugyanazokról az adatokról lenne szó.

Az NFÜ válaszol

Az ügyben ismételten megkerestük az NFÜ-t. A válaszul először megküldött sajtóközleményükben az állt, hogy „az első néhány órában az eredeti keret több mint négyszeresére érkezett igénylés, ezért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) az első nap felfüggesztett négy Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatot”. A hétfőn történtekről pedig azt írták, hogy a keret felfüggesztésének az oka az volt, hogy arra „több mint 260 százalékos igény látszódott”.

Arra a kérdésre, hogy valóban hibás kitöltő programot tettek közzé, és emiatt a pályázatok hibásak-e, az ügynökség egy újabb levélben azt írta, hogy „sem az NFÜ, sem a Közreműködő Szervezetének ügyfélszolgálatára nem érkezett olyan bejelentés, vagy megkeresés, ami arra utalt volna, hogy a kitöltő program hibája, vagy megjelenésének ideje miatt valaki nem tudta volna beadni a pályázatát”. Azt írták, hogy az ezzel kapcsolatos megkereséseket kezelték és „a pályázók iránymutatást kaptak a helyes kitöltésre”. Szerintük a kitöltő programra vonatkozó hibáknak ellentmond, hogy a mai nap 15 óráig 127 pályázat érkezett.

A napokban megnyíló, további két, összesen 18,5 milliárd forint keretösszegű KEOP-pályázat esetében az NFÜ szintén gyors felfüggesztést jósol. Az ukáz ugyanakkor változatlanul az, hogy az uniós pénzeket minél gyorsabban le kell hívni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!