szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Naponta szólal meg az ellenzék a Fidesz alkotmányozásának tartalma és metódusa ellen tiltakozva. Három demonstrációt már beharangoztak a parlamenti zárószavazást megelőző napokra. Vajon a zárószavazás, illetve az aláírás napján érdemes-e még előrukkolniuk valamivel?

Két dolgot tehet az ellenzék: nagy tömeget visz az utcára, vagy valamivel nagyot durrant - sommázott lapunknak Kiszelly Zoltán politológus azzal kapcsolatban, hogy készülhetnek-e az ellenzéki politikusok a szimbolikus aktusokon túl karakteresebb fellépésre az április 18-i szavazás, illetve a 25-i aláírás alkalmából. Bármit is csinálnak, az csupán már szimbolikus - véli az elemző -, így arra nem is számít, hogy meglepő aktivitással állna elő bármelyik ellenzéki párt április 18-án vagy 25-én. „A sajtószabadságért szervezett március 1-i tüntetésen megjelent több tízezer ember látványa azt sugallta a politikusoknak, hogy az emberek mozgósíthatóak, bár ez esetben egyértelműen civil kezdeményezésről volt szó. Ráadásul az is valószínű, hogy az alkotmány nem az a dolog, amivel az utcára lehet vinni a többséget” - teszi hozzá az elemző.

Túry Gergely

Kiszelly szerint ráadásul az ellenzék által bejelentett, különböző napokra és időpontokra szóló demonstrációk is utalnak az ellenzék megosztottságára. „Az MSZP például április 18-án menne a Parlament előtti Alkotmány utcára, míg a Gyurcsány Ferenchez kötődő Demokratikus Charta 16-án, a Battyhány-örökmécsesnél tüntet.” Az LMP sem közösködik: ők vasárnap, vagyis 17-én tiltakoznak a belvárosi Vörösmarty téren. „A helyszínválasztások is azt mutatják, hogy nem várnak hatalmas tömeget” - véli Kiszelly, aki szerint esetleg azzal tehetik hangosabbá az üzenetüket, ha nagy neveket, Magyarországon vagy Európa-szerte ismert arcokat hívnak meg a demonstrációkra. „Ezek már szimbolikus aktusok, hiszen nyilvánvaló, hogy nem tudják sem a szavazást, sem az aláírást befolyásolni. Ugyanakkor az még kérdés, hogy a tervek szerint április 15-én nyilvánosságra kerülő konvergenciaprogram felülírja-e majd a közjogi kérdéseket, s az ellenzék kommunikációja az alkotmány felől a gazdasági kérdések felé fordul-e majd” - magyarázza Kiszelly Zoltán, hozzátéve: úgy tűnik, hogy az alkotmányozással kapcsolatos kritikákból már sokkal többet nem tudnak kihozni az ellenzéki pártok.

Most nincs választási helyzet, nem kell élesben bizonyítani, így az MSZP-s és chartás tüntetéseknek is leginkább a szocialista házibajnokságban lehet majd jelentősége - egészíti ki a demonstrációk lehetséges tétjét a politológus. „Ezek a tüntetések azonban valószínűleg nem lesznek katartikusak, nem jelentenek majd aha-élményt, ráadásul az ellenzéknek arra is ügyelnie kell, hogy a kormány ennek kapcsán ne a megosztottságát lovagolja meg” - teszi még hozzá.

Stiller Ákos

Az ellenzéknek ki kell aknáznia a jelenlegi helyzetet, de egyelőre nehéz megjósolni, hogy a néhány demonstráción túl mivel készülhetnek még - ez Győri Gábor politológus véleménye. Az egyik legnyilvánvalóbb kommunikációs fogás szerinte az lehet, amit eddig is hangsúlyoztak az ellenzéki politikusok, nevezetesen az, hogy ez a Fidesz alkotmánya.

„Ezt az alaptörvény aláírásáig mindenképpen artikulálhatják. Azt követően, bár vélhetően még hetekig téma marad, attól függően húzhatják elő újra, hogy egyes döntések, történések mennyiben kapcsolódnak az új alkotmányhoz” - magyarázta Győri Gábor, aki ugyanakkor azt is hangsúlyozza: akkor lesz értelme ezt időről-időre elővenni, ha olyan döntések születnek, amelyek érintik az emberek mindennapjait, egyéb esetben ugyanis nehéz lesz olyan üzenetet megfogalmazni, amely sokakat érdekel. „A jövőben ez - legalábbis a jelenlegi ismeretink szerint - arra lesz elég, hogy hangolja a közvéleményt” - fogalmaz a politológus.

Stiller Ákos

Az alkotmányozási folyamattal kapcsolatban az ellenzéki pártok egy dolgot tudtak egyértelművé tenni: nem tetszik nekik, ami történik, ugyanakkor közös fellépésre részükről nem került sor, s vélhetően a 18-i, illetve 25-i aktus sem írja ezt majd felül. Kérdés, hogy mire mehet egy megosztott ellenzék a maga tüntetéseivel. „Véleményem szerint így többen fognak részt venni a demonstrációkon, mintha egységesen léptek volna fel a pártok. Az LMP szimpatizánsai ugyanis biztosan nem akartak volna a szocialistákkal közösen utcára menni”. Az elemző azt is hozzáteszi: a civilek valószínűleg nagyobb tömegeket tudnának mozgósítani, de egyrészt nem valószínű, hogy az alkotmányozás a médiatörvényhez hasonló embertömeget tudna az utcára vinni, másrészt a pártok nem vonulhatnak ki a hivatásos politikából, így ez sem lehetne számukra logikus és eredményes lépés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Balsainak nem gyors az alkotmányozás tempója

Balsai István azt állítja, már egy éve zajlik az alkotmányozás, ezért nincs igazuk azoknak, akik szerint túl gyorsan zajlik. A kormánypárti politikus emlékeztetett, az Országgyűlés hétfőn szavaz az alaptörvény-javaslathoz benyújtott módosító indítványokról, ám - mint fogalmazott - még mindig nem késő kifejteni az érveket.

MTI Itthon

MSZP: Schmitt ne írja alá az alkotmányt

Az MSZP levélben kéri Schmitt Pál köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az új alkotmányt és „azokat a megszorító csomagokat tartalmazó törvényeket, amelyek arra vonatkoznak, hogy az emberek még rosszabbul éljenek” - mondta szombati, budapesti sajtótájékoztatóján Török Zsolt.

MTI Itthon

MSZP: az új alkotmány nem oldja meg a problémákat

Az MSZP szerint a fiatalok, a jövő generációi a készülő új alaptörvény vesztesei lesznek, az alkotmányozási folyamat célja pedig az, hogy elfedje a kormány "sikertelen gazdaságpolitikáját" és a soros uniós elnökség kudarcait.

MTI Itthon

Alkotmány: nem kerülnek be a vármegyék, csökkenne a bírói korhatár

Egy ellenszavazat mellett támogatta a Fidesz-KDNP-frakciószövetség azt a módosító indítványt, amely rögzítené az új alaptörvényben, hogy a bírói szolgálati jogviszony alsó korhatára a 30. életév, a felső pedig az általános öregségi nyugdíjkorhatár, azaz a 62 év betöltése. A testület a megye elnevezés mellett tette le a voksát a vármegyével szemben.